Mercedes, 2024’te elektrikli G Class’ı piyasaya sürecek

Mercedes, 2024’te elektrikli G Class’ı piyasaya sürecek

CEO Ola Källenius’un gazetecilere verdiği demeçlere göre Mercedes-Benz, tamamen elektrikli G-Serisi’ni 2024’ün ortalarından sonlarına kadar olan dönemde piyasaya sürmeyi planlıyor. Ayrıca EQE SUV’nin galasının tarihi de belirlendi.

Källenius, 2021 sonbaharının sonlarında Graz’da elektrikli G-Serisi’nin bir prototipini, Mercedes mühendislerinin genellikle içten yanmalı motorlu G-Sınıfı’nı test ettiği aynı test parkurlarında sürdüğünü belirtti. Mercedes CEO’su, “Muhtemelen tüm yıl boyunca başından geçirdiği en eğlenceli şeydi” dedi. Sürüş onu ikna etmişti: “Şu andan itibaren arazi sürüşü elektrikli olacak.”

Ancak Källenius, henüz modelin teknolojisi veya ismi hakkında herhangi bir ayrıntı vermedi. Geçen yıl Mercedes, IAA’da Concept EQG’yi sundu – bu adlandırma şeması devam ederse, üretim modeli EQG olarak adlandırılacaktı. G-Serisi’nin görünümünde sadece birkaç değişiklik yapıldı. Üretim EQG’sinin de bu tür değişiklikleri alıp almayacağı veya tasarımın yanma modellerine mümkün olduğunca yakın olup olmayacağı henüz belli değil.

Konseptin galasında, tahrik teknolojisi hakkında sadece birkaç ayrıntı vardı. Concept EQG (ve muhtemelen daha sonraki üretim modeli), tekerleklere yakın monte edilmiş dört motora sahip. Bunun için arkadaki sert aksın elektrikli tahrikleri barındıracak şekilde yeniden geliştirilmesi gerekiyordu. Önde, bağımsız tekerlek süspansiyonları ile bu biraz daha kolaydı. Arazi sürüşü için, dört elektrik motorunun her biri, içten yanmalı bir arazi aracının vites küçültme dişli kutusuna benzer şekilde “düşük menzil moduna” geçebilmek için kendi vites kutusuna sahip.

Bildirildiği üzere Kaliforniyalı şirket Sila Nanotechnologies’in silikon anot pil hücre kimyası, ilk kez EQG için isteğe bağlı olarak mevcut olacak. Böyle bir pilin anahtar verilerinin ne olabileceği ve temel EQG’de hangi hücre kimyasının kurulacağı bilinmiyor.

Bu arada Mercedes-Benz, EQE SUV’nin tanıtım tarihini açıkladı. Tamamen elektrikli EQE’nin SUV versiyonu, dijital dünya prömiyerini 16 Ekim 2022’de saat 20.00’de gerçekleştirecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!