Mercedes-AMG One Nihayet Üretim Haliyle Karşımızda

Mercedes-AMG One Nihayet Üretim Haliyle Karşımızda

Mercedes-AMG’nin Project One Concept’in üretim versiyonunu ortaya çıkarması yaklaşık beş yıl sürdü, ancak hypercar nihayet karşımızda ve paranın satın alabileceği, yolda kullanılabilecek Formula 1 otomobiline en yakın şey. Otomobillerin tamamı satıldığı için paranın satın alabileceği kısmından biraz şüpheliyiz.

İlk olarak, elektrikli turboşarj destekli, ortaya monte edilmiş 1,6 litrelik V6’yı kullanan güç ünitesiyle başlayalım. Direkt enjeksiyon ve port enjeksiyonuna ve dört üstten eksantrik miline sahiptir. 11.000 d/dak’ya kadar devir çevirebilir ve doğal olarak şirketin F1 aracından gelmektedir.

9,000 d/dak’da 575 hp (422 kW) güç üreten, yedi vitesli otomatikleştirilmiş düz şanzımanla eşleştirilen içten yanmalı motor, en az dört elektrik motoruyla destekleniyor. Bunların biri turboşarja entegre edilmiş, diğeri krank miline monte edilmiş ve kalan ikisi de ön tekerlekleri elektrik gücüyle besliyor. Affalterbach markasına göre bileşke sistem gücü 1.063 hp / 782 kW.

Hızlanma performansı açısından, 0’dan 100 km/s’ye ulaşmak için 2,9 saniyeye, 0’dan 200 km/s’ye ulaşmak için 7 saniyeye ve 0’dan 300 km/s’ye ulaşmak için 15.6 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Mercedes-AMG One maksimum 352 km/s hıza ulaşabiliyor ve ortalama yakıt tüketiminin 8.7 l/100 km iddia ediliyor. Tamamen elektrikleyse 11,2 km kat edebileceği söyleniyor.

Sürücüler en az altı sürüş modu arasından seçim yapabilir. Race Safe, elektrik motorlarına öncelik veriyor, Race, pil şarjına öncelik vererek hibrit güç aktarma sistemini kullanıyor ve EV ise bariz şekilde sadece elektrikle ilerlemeye yarıyor. Race Plus, aktif aerodinamikten faydalanarak ve aracı önde 37 mm ve arkada 30 mm alçaltarak yalnızca yarış pistinde sürüşü hedef alırken, Strat 2 de aynı şeyi yaparak F1 araçlarının sıralamalar sırasında yaptığına benzer şekilde tüm motorlardan gelen maksimum gücü sağlıyor. Son olarak Individual ise kullanıcıların ince ayarları yapmalarına izin veriyor.

Aktif aerodinamikten bahsettiğimize göre, bileşenlerin aracın yere basma gücünü artırdığını ve genel verimliliğini iyileştirdiğini söyleyebiliriz. Burada Otoyol (Race Safe, Race, EV ve Individual), Pist (Race Plus ve Strat 2) ve Race DRS adlı üç seçenek mevcuttur. Pist Modu bir düğmeye basılarak etkinleştirilir ve F1 otomobillerindekine benzer şekilde çalışır.

Alüminyum ön ve arka alt çerçevelere sahip bir karbon fiber monokok şasi etrafında inşa edilen Mercedes-AMG One, beş bağlantılı bobin süspansiyonuna ve her bir aksta iki ayarlanabilir amortisörlere sahiptir. Bu amortisörler Comfort, Sport ve Sport+ olarak ayarlanabilir. Burun kaldırma sistemi sayesinde aracın ön tarafı hız tümseklerini kolaylıkla aşabilmektedir. Karbon seramik frenler durma gücünü sağlar ve önde 285/35 ve arkada 335/30 olmak üzere model özel Michelin Pilot Sport Cup 2R M01 lastikler 19 inç çapındaki ön ve 20 inç çapındaki arka jantlara sarılırlar.

Görsel olarak Mercedes-AMG One, nispeten küçük değişikliklerle birlikte ilk konsepte benziyor. Çıkarılabilir karbon fiber motor kapaklarına, daha büyük yan aynalara ve hala yukarıya doğru açılan kapılara sahiptir. İçeride, merkezi tünelin üzerinde birleşen yarış koltuklarında iki kişilik oturma yeri var. F1 tarzı direksiyon simidi ayarlanabilir, pedallar ve yolcu ayak dayaması da ileri-geri ayarlanabiliyor. Bilgi-eğlence sistemi ve dijital gösterge paneli için iki bağımsız 10 inç ekran, HVAC havalandırmaları, arka cam olmadığı için dijital bir iç dikiz aynası, iki mini USB bağlantı noktası, Nappa deri ve Dinamica mikrofiber döşeme var ve hepsi bu kadar.

Üretim 275 adet ile sınırlandırılmıştır ve başta da söylediğimiz gibi, 2 milyon €’yu aşan başlangıç ​​fiyatına rağmen otomobillerin hepsi kısa sürede satıldı.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!