Mercedes-Benz, Aston Martin’deki hissesini artırıyor

Mercedes-Benz, Aston Martin’deki hissesini artırıyor

Mercedes-Benz AG ve Aston Martin Lagonda, yeni bir “Stratejik İşbirliği Anlaşması” ile devam eden teknoloji işbirliğini daha da genişletmeye karar verdi. Alman üretici daha fazla hisse payı karşılığında İngiliz üreticiye en son teknolojilerini ve donanımlarına erişim sunacak.

Aston Martin, yeni hisseleri önümüzdeki üç yıl boyunca birkaç aşamada Alman ortağına teslim edecek ve üç yıl sonunda Mercedes-Benz AG, Aston Martin Lagonda’nın %20’sine sahip olacak. Hisselerin toplam değerlerinin tahmini olarak 370 milyon doların üzerinde olacağı söyleniyor.

İki şirket arasındaki ilişki, alıştığımız türden bir kurumsal güç kapma savaşı değil. Aston Martin, Mercedes-AMG V8 motorlarını ilk kez 2013’te kullanmaya başladı. Ağustos ayında da AMG’nin eski CEO’su Tobias Moers, Aston Martin’in başına geçmişti.

Bütün bu anlaşmalar esnasında, Mercedes’in ana şirketi Daimler, ağır ticari araç işinde yüksek teknoloji verimliliğine odaklanıyor. Aston Martin haberiyle peşpeşe ABD’li otonom teknoloji firması Waymo ile de bir anlaşma sağladıklarını duyurdular.

Bu birliktelik, kamyon taşımacılığı sektöründe SAE Seviye 4 otonom teknolojisinin geliştirilmesi ve pazara yayılmasıyla küresel düzeyde ilgilenecek. Planlanan ilk işleri, Waymo’nun en yeni otonom sürücü teknolojisi (“Waymo Driver”) ile donatılmış bir Freightliner Cascadia versiyonu oluşturulmak.

Bununla birlikte, gerçek dağıtım zaman çizelgesi hakkında hiçbir bilgi yok – Daimler, Waymo Driver teknolojisine sahip otonom Freightliner Cascadia kamyonunun “önümüzdeki yıllarda” ABD pazarına sunulacağını vaat ederken, iki şirket birlikte “diğer pazarlara genişlemeyi araştıracak. ve yakın gelecekte markalar. “

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!