Mercedes, dünya çapında elektrikli araç üretimine hazır

Mercedes, dünya çapında elektrikli araç üretimine hazır

Daimler’in EV üretim ağı, dünya çapındaki mevcut tesisleri kullanarak Mercedes-EQ modelleri üretmeye hazır. 2022’ye gelindiğinde, otomobil üreticisinin portföyünde sekiz adet tam elektrikli Mercedes-EQ modeli yer alacak.

Listenin başında, önümüzdeki yılın başlarında Almanya’nın Sindelfingen kentinde üretime girecek olan EQS amiral gemisi sedan oturacak. Diğer üretim yerleriyse (çeşitli modeller için) Macaristan, Çin ve ABD olarak açıklandı. Mercedes ayrıca Almanya, Polonya, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki lokasyonlarda kendi batarya sistemlerini de üretecek.

Bu tamamen elektrikli modeller, benzinli ve dizel otomobillerle aynı fabrikalarda üretilecek. Alman markasına göre, plug-in hibritler ve tamamen elektrikli araçlar, 2030 yılına kadar satışlarının yarısından fazlasını oluşturacak.

Üretim dağılımının nasıl olacağına gelecek olursak, EQS daha önce belirttiğimiz gibi Almanya’da ve aynı zamanda da Vance’de (Alabama, ABD) üretilecek. Daha sonra bu üretim bandından gelecek yıl tanışacağımız EQE de inecek. EQE aynı zamanda 2022’den itibaren Bremen ve Pekin’de de üretilecek. Halihazırda üretimde olan EQC ise Bremen (Almanya) ve Pekin’de (Çin) üretiliyor.

Daha küçük EQB kompakt SUV, 2021’de Kecskemet (Macaristan) ve Pekin’de üretime girecek. EQA’nın üretim hazırlıkları Almanya Rastatt’ta başlamış olmasına rağmen, Pekin fabrikasında EQB’nin yanına katılacak.

Daimler yönetim kurulu üyesi Markus Schafer, “Önce Elektrik” stratejisi ile Mercedes-Benz, tutarlı bir şekilde karbon nötr olma yolunda ilerliyor ve dönüşüme büyük yatırım yapıyor. Araç portföyümüz elektrikli olma yolunda. Bu amaç doğrultusunda E-mobilite alanında liderlik yapmayı ve özellikle pil teknolojisine odaklanmayı amaçlıyoruz. Araştırma geliştirmeden üretime ve ayrıca stratejik işbirliğini de içeren kapsamlı bir yaklaşım benimsiyoruz ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!