Mercedes, EQS’in kabinini halka açtı

Mercedes, EQS’in kabinini halka açtı

Mercedes-Benz, bir süredir beklediğimiz EQS amiral gemisi elektrikli sedanı hakkında bilgi paylaşıyordı, ancak geçtiğimiz Pazar gününün erken saatlerinde göz kamaştırıcı kabinindeki perdeleri kaldırdı.

Perde kalktığında ilk olarak başrol oyuncusu MBUX Hyperscreen bilgi-eğlence ekranını gördük. Ama Mercedes, EQS’te iki başrol seçeneği sunuyor. En etkileyici olanı isteğe bağlı Hyperscreen, neredeyse sütundan sütuna uzanan ve görünüşte üç ekranı ortak olarak bir çatı altında birleştiren, dayanıklı camla kaplı devasa 56 inç (1.41 m) geniş kavisli ekran. Sürücü ekranı (ekran köşegeni: 12,3 inç), OLED merkezi ekran (17,7 inç) ve OLED ön yolcu ekranı (12,3 inç) yekpare bir ekran olarak görünüyor.

MBUX Hyperscreen’in dokunmatik ekran yüzeylerinin altına yerleştirilmiş toplam 12 aktüatör var ve geri bildirimli sezgisel dokunmatik çalışma sunmaya olanak tanır. Bir parmak ekranların belirli noktalarına dokunursa, kapak plakasında somut bir titreşim uygulanır. Kullanılmadığında, Hyperscreen, kabine yayılan ortam aydınlatmasıyla birlikte çalışan çeşitli arka planları görüntüleyebilir.

Bu kadarı fazlaysa veya Mercedes’in Hyperscreen için istemeyi planladığı fiyatı sindiremiyorsanız (henüz para konuşmadılar, ancak burada ne bekleyeceğimizi hepimiz biliyoruz), benzer S-Serisi’nde sunulanlara benzer, daha geleneksel bir seçenek de olacak.

Bu düzende, gösterge paneli için 12,3 inçlik bir ekran ve bilgi-eğlence sistemi için orta konsolda yer alan büyük, 12,8 inçlik bir tablet benzeri ekran bulunuyor. Torpido yüzeyinin geri kalanını ahşap ve metal yüzeyler kaplıyor.

Hangi seçeneği tercih ederseniz edin, “Hey Mercedes” dediğinizde size cevap verecek bir dijital asistan içeren yeni nesil MBUX yazılımına sahip olacaksınız. Sistem, araç işlevlerini açıklamaktan ve örneğin Bluetooth aracılığıyla bir akıllı telefona nasıl bağlanılacağı sorulduğunda yardımcı olmaktan, ruh halinize göre belirli ortam aydınlatmasını ve ekran animasyonlarını tetiklemeye kadar çeşitli özellikler sunan Yapay Zeka (AI) tarafından destekleniyor. Ayrıntı sevenler için MBUX’un donanım özelliklerinin 8 CPU çekirdeği, 24 GB RAM ve saniyede 46,4 GB RAM bellek bant genişliğini içerdiğini belirtelim.

EQS, sürücü ekranındaki çok çeşitli yardım ve konfor işlevleri için kullanılan yüz tanıma kameralarıyla donatılmış olarak gelir. Bunlar arasında biyometrik kimlik doğrulama, ATTENTION ASSIST yorgunluk uyarısı gibi özellikleri içerir. Ayrıca standart olarak yerleşik: sürücü kimlik doğrulaması için bir parmak izi tarayıcı da bulunur.

Ekranlar kadar göz alıcı olmasa da kabinde çok daha fazla özellik var. Örneğin, EQS’nin tüm ince tozları, mikro parçacıkları, polenleri ve diğer maddeleri aracın dışında tutan bir HEPA filtresi ve aynı zamanda kabinde sürüş sesi üretmekten de sorumlu olan 710 watt gücünde, 15 hoparlörlü bir Burmester surround ses sistemi de var.

Ayrıca arabanın bir mola sırasında kullanılmak üzere üç aşamalı – uykuya dalma, uykuda kalma, uyanma – özel bir “Power Nap” programı içerdiği söylendi. İlk modda, sürücü koltuğunu dinlenme konumuna hareket ettirir, yan camları ve panjurları kapatır, taze ve devridaim havasının iyonizasyonunu etkinleştirir ve ortam aydınlatmasını buna göre ayarlar. Merkezi ekrandaki yatıştırıcı sesler ve yıldızlı gökyüzü tasviri uykuya dalmayı destekler. Uyanma, “hoş bir şekilde harekete geçiren bir ses manzarası, uygun koku ve ayrıca kısa süreli aktif, hafif bir masaj ve koltuk havalandırması” ile birlikte gelir. Son olarak koltuk tekrar kaldırılır ve tavan döşemesindeki stor perde açılır.

Mercedes birçok teknik detayı saklamaya devam ederken, sadece sabun kalıbı şeklindeki EQS’in 0.20’den başlayan Cd değerine sahip ilk seri üretim otomobil olduğunu söyledi.

S-Serisi’nin elektrikli kardeşi, WLTP döngüsünde 700 km’yi aşan bir sürüş menziline izin veren en büyüğü 108 kWh kapasiteye sahip olan çeşitli pil paketleriyle sunulacak. EPA döngüsünde, bu versiyonun 500 kilometrenin çok üzerinde olmasını bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!