MERCEDES’TEN EQA’YA RÖTAR

MERCEDES’TEN EQA’YA RÖTAR

Mercedes, daha önce elektrikli kompakt modeli EQA’nın 2020’nin sonundan önce prömiyer yapacağını doğrulamış olsa da, şimdi bu lansmanın önümüzdeki yıla kadar beklemesi gerekeceği bildiriliyor.

Autocar dergisinin haberine göre, Mercedes’in EV üretiminin yeniden düzenlenmesi, çeşitli pil hücresi tedarik sorunları ve salgınla ilgili aksamalar, GLA bazlı elektrikli crossover modeli için yaklaşık altı aylık bir gecikmeye neden oldu.

Kaynaklar, gecikmenin belirli bir nedeninin, Mercedes’in gelecek EQB için üretim yerindeki değişiklik olduğunu iddia ediyor. Alman üretici Fransa, Hambach’da üretilmesi beklenen EQB’nin üretimini, EQA’nın da inşa edileceği Rastatt, Almanya’ya taşıma kararı aldı.

Bu haberler göz önüne alındığında, en küçük EQ markalı modeli satın almayı bekleyen olası müşterilerin biraz daha beklemesi gerekecek. 201, 268 ve 335 hp üreten üç farklı güç aktarma sistemi konfigürasyonu arasından seçim yapılabilecek otomobilin 2021’in ikinci yarısına kadar satışa çıkmayacağını söylesek yanılmış olmayız.

Ayrıca, 60 ila 110 kWh arasında değişen ve baz versiyonda kabaca 400 km sürüş menzili sağlayan birden fazla pil kapasitesi seçeneği de bulunmakta. Güç ve pil kapasitesi haricinde dört tekerlekten çekiş opsiyonu da seçenekler arasında.

Hem EQA hem de EQB, Mercedes’in en son nesil sürücü destek sistemlerinin yanı sıra en yeni MBUX bilgi-eğlence sistemini ve dijital gösterge panelini içerecek.

Biraz fantastik öngörüler gibi olsa da, yakın zamanda piyasaya sürülen GLA 45 S’e benzer bir performans sunabilecek, daha güçlü bir arka motora sahip olduğu söylenen bir AMG varyantı da EQ markasının kartları arasında olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!