Porsche, 2024’te elektrikli 718 sunmayı düşünüyor

Porsche, 2024’te elektrikli 718 sunmayı düşünüyor

Porsche, 718 serisinin yeni neslinin (Cayman ve Boxster) tamamen elektrikli bir sürüşe sahip olup olmayacağına bu yaz karar vermek istedi. Basında çıkan haberlere göre bu karar 2024’te tamamen elektrikli bir 718 lehine verildi. Ancak resmi onay hala bekleme aşamasında.

Car and Driver sitesi, şirket içindeki ve dışındaki çeşitli kaynaklara atıfta bulunarak, kararın verildiğini ve 2024 yılı için yeni bir spor otomobil platformunu baz alan elektrikli bir 718’in piyasaya sürülmesinin ufukta göründüğünü bildiriyor. Bu durum aynı zamanda ürün serisinin yöneticisi Frank Walliser’ın güncel bir röportajda 718’in elektrikli geleceğini dolaylı olarak doğrulamış olmasıyla tescilleniyor. Kendisi Automobil Industrie Vogel ile yaptığı röportajda, elektrikle çalışan 718’den açıkça bahseden soruları yanıtlıyor.

Röportajda Walliser, diğer bilgilerin yanı sıra, Porsche’den bir elektrikli spor otomobilin en az 400 kilometre seyahat edebilmesi gerektiğini söylüyor. Diğer bir hedef ise 1.650 ila 1.680 kilogramdan fazla olmayan bir ağırlıktır. Şu anda 718, 1.335 kilogram ağırlığa sahip.

Bir sonraki 718’in tasarımına bir bakış, yakın zamanda Porsche tarafından IAA Mobility’de sunulan Mission R konseptiyle sağlandı. Müşteri motor sporları programı için alışılmış GT yarış otomobillerinden farklı olarak, bu konsept herhangi bir üretim modeline bağlı olmadan, elektrikli bir yarış otomobili olarak sıfırdan geliştirildi. Mission R, iki elektrik motoruyla çalışıyor; ön aksta olan motor 320 kW’a kadar, arka akstaki ise 480 kW’a kadar güç üretiyor.

Elektrikli 718’de hangi pillerin kullanılacağı sorusunun ise pek çok cevabı olabilir: Örneğin, Northvolt’un 2023’ten itibaren VW Grubuna premium araçlar için (Audi ve Porsche), hücre tedarik edeceği bilinmekte. Ancak spor otomobillerin, Mission R konsepti gibi, Porsche ortak girişimi Customcells’den hücreli pilleri kullanacağı da düşünülebilir. Yeni şirket, silikon anotlu ve yıllık 100 MWh üretim kapasiteli yüksek performanslı hücreler üretmeyi hedefliyor. Porsche, yüksek performanslı hücrelerin yarış otomobillerinde veya sınırlı sayıda üreteceği hiper yol otomobillerinde kullanılacağını defalarca belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!