PORSCHE ELEKTRİK DÜNYASINA YENİ YARIŞÇI GETİRDİ

PORSCHE ELEKTRİK DÜNYASINA YENİ YARIŞÇI GETİRDİ

Münih’teki IAA Mobility 2021’de Porsche, Mission R konsept ile en son teknolojileri ve doğal elyaf takviyeli plastikler gibi sürdürülebilir malzemeleri yarış tutkusu ile birleştiriyor. Yenilikçi bir tasarıma ek olarak, son derece alçak, tamamen elektrikli yarış otomobili, markanın spor otomobillerinin karakteristik çizgilerini içeriyor.

Sıralama modunda 1.100 hp güç sağlayan dört tekerlekten çekişli otomobil, sıfırdan 100 km/s hıza 2,5 saniyeden daha kısa sürede çıkıyor. Azami hız ise 300 km/s’nin üzerinde. Porsche Mission R konsepti, yarış modundaysa 500 kW (680 PS) sabit güce sahip. Güç kaybı olarak adlandırılan, yani termal koşullar nedeniyle pilin kapasitesindeki kayıplar ortadan kaldırılmış. 320 kW’a (435 PS) kadar bir elektrik motoru ön aksa güç verirken, arka aksa maksimum 480 kW (653 PS) güç veriliyor. Gelişmiş 900 volt teknolojisi ve Porsche Turbo Şarj sayesinde, pili yüzde 5’ten yüzde 80’e şarj etmek için gereken tek şey yarışmaya 15 dakikalık bir mola.

Konsept otomobilin gövdesi de ayrıca CO2 azaltımına ve sürdürülebilirliğe odaklanıyor: büyük ölçüde, ana malzemesi keten liflerinden elde edilen doğal elyaf takviyeli plastikten (NFRP) yapılıyor. Bu ekolojik malzeme aynı zamanda ön spoyler eki, difüzör ve yan eteklerde de kullanılıyor. NFRP, iç kapı panelleri, arka bölme ve koltuk gibi Mission R’nin iç kısmında yaygın olarak kullanılmaktadır.

İç tasarım, tüm alanlarda sürücüye odaklanıyor. Direksiyon simidindeki kontroller arasına ergonomik olarak yerleştirilmiş bir ekran, yarış sırasında ilgili verileri gösterir. Direksiyon kolonunun üzerindeki monitör, yan ayna kameralarından ve merkezi dikiz aynası kamerasından gelen görüntüleri gösterir. İç kısımdaki çok sayıda başka kamera, canlı yayın aktarımı için heyecan verici sekanslar sağlamak üzere kullanılabilir.

Mission R projesiyle Porsche, gerçek ve sanal yarışları hiç olmadığı kadar yakınlaştırıyor. Monokok sürücü modülü, tam olarak aynı biçimde, aynı zamanda bir e-spor simülatörü olarak da işlev görür. Karbon fiber kompozit malzemeden üretilen güvenlik yapısı, sürücü için yüksek koruma potansiyelini düşük ağırlık ve dikkat çekici bir görünümle birleştirir. Porsche mühendisleri ve tasarımcıları, yeni geliştirilen karbon çatı yapısına “dış iskelet” adını verdiler. Güvenlik kafesi ve çatı kaplamasını birleştirir.

4,326 milimetre uzunluğundaki Porsche Mission R, mevcut 718 Cayman’dan biraz daha kısa. Ancak 1.990 milimetreyle belirgin şekilde daha geniştir ve 1.190 milimetrelik bir dış yüksekliğiyle de önemli ölçüde daha alçaktır.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!