Porsche, muhasebede artık yapay zeka kullanacak

Porsche, muhasebede artık yapay zeka kullanacak

Çoğu endüstride yapay zeka kullanımı günden günden daha yaygın hale geliyor. Şimdi de Porsche, finans departmanında yapay zeka kullanmaya başladığını açıkladı.

Alman otomobil üreticisi, finans departmanındaki denetçilerin yapay zeka ile desteklendiği Tahmin Muhasebesi Destek Teknolojisi (Forecast Accounting Support Technology, kısaca FAST) projesini kısa süre önce başlattı.

Porsche ilk olarak, teknolojinin fatura içeriğine ve alacaklıların verilerine dayalı olarak tahsilat için otomatik olarak bir rapor oluşturabildiği genel muhasebe tahsilat hesaplamalarında yapay zeka kullanır. Bu, faturaların önemli ölçüde daha hızlı işlenmesini sağlar ve ayrıca girdi hataları riskini de ortadan kaldırır. Porsche, hesaplamaların yüzde 86’sında sistemin doğru işlediğini ve kendi kendine öğrendiği için doğruluğunun yalnızca artacağını iddia ediyor.

Bir faturanın onay için nereye gönderileceğini belirlerken de yapay zeka kullanılıyor. Bu durumda teknoloji, geçmiş verilere ve mevcut faturadaki bilgilere dayanarak en olası fatura alıcısını önerir. Bu durum, muhasebecileri bilgileri manuel olarak girme zahmetinden kurtarıyor ve otomobil üreticisine göre, yapay zekanın tahminleri işlemlerin yüzde 95’inde doğru sonuçlanıyor.

Bu, Porsche’nin yapay zekayı ilk kullanışı değil. Alman üretici 2020 yılının sonlarında çeşitli araç bileşenlerinin testleri sırasında gürültüyü algılayabilen derin öğrenme yöntemlerini kullanmaya başladı. Yapay zeka, çok sayıda farklı akustik sinyalin bir insanın analiz etmesini zorlaştırdığı test durumlarında da kullanılabilir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir