Porsche, Rimac ve Bugatti’nin nikahını kıydı

Porsche, Rimac ve Bugatti’nin nikahını kıydı

Aylarca süren söylentiler ve spekülasyonlardan ardından Porsche, Bugatti ve Rimac’ın güçlerini birleştirdiğini resmen duyurdu.

Anlaşmanın bir parçası olarak şirketler, Bugatti-Rimac olarak bilinen yeni bir ortak girişimi oluşturuyor. Bu girişimin merkezi Hırvatistan’ın Zagreb kentinde olacak ve bu yılın dördüncü çeyreğinde kurulacak.

Anlaşmanın birkaç ülkede otoriteler tarafından onaylanması gerekirken, ortak girişimde %55 hisseye sahip olacağı için kontrol Rimac’ta olacak. Porsche ortak girişimdeki kalan %45 hisseye sahip olacak, ancak Rimac’ın %24’üne sahip olduğunu belirtmekte fayda var.

Başlangıçta Bugatti, Chiron’u üretmeye devam ederken Rimac Nevera’yı piyasaya süreceği için pek bir şey değişmeyecek. Ancak, “Ortak geliştirilen Bugatti modelleri daha uzun vadeli planlanıyor.” Bugatti Automobiles S.A.S. var olmaya devam edecek ve modellerini her zamanki gibi Fransa’nın Molsheim kentinde üretecek.

Bununla birlikte, Mate Rimac yeni ortak girişimin CEO’su olacağından Bugatti idari olarak biraz geride duracak. Porsche ayrıca “stratejik ortak” olarak kilit bir rol oynamaya hazırlanıyor ve CEO Oliver Blume, Porsche Başkan Yardımcısı ve Finans ve BT İcra Kurulu Üyesi Lutz Meschke ile birlikte Bugatti-Rimac Denetim Kurulu üyesi olacak.

Mate Rimac yaptığı açıklamada, “Bugatti ve Rimac birbirleri için mükemmel bir eştir ve her ikisi de önemli varlıklara katkıda bulunur: Kendimize elektrik teknolojisinde bir endüstri öncüsü olarak yer açtık, Bugatti ise en üst seviyenin geliştirilmesinde bir asırdan fazla deneyime sahip. Bu nedenle otomotiv endüstrisi tarihinde pratikte benzersiz olan olağanüstü bir geleneği beraberinde getiriyor. Gelecekte çok özel projeler yaratmak amacıyla bilgimizi, teknolojimizi ve varlıklarımızı bir araya getireceğiz.”

Diğer yandan Rimac, Rimac Group ve Rimac Technology olarak bilinen iki şirkete bölünüyor. Rimac Group daha büyük bir operasyonken, Rimac Technology %100 Rimac Group’a ait olacak ve “akü sistemleri, aktarma organları ve diğer EV bileşenlerinin geliştirilmesi, üretimi ve tedariğine” odaklanacak.

İlginç bir şekilde Hyundai Motor Group, Rimac’taki %12 hissesini elinde tutacak. Rimac Group, Bugatti-Rimac ortak girişiminde %55 hisseye sahip olduğundan, Hyundai ve Bugatti artık aynı cümlede yer alabilir.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!