Rolls-Royce, Spectre’in kış testlerini tamamladı

Rolls-Royce, Spectre’in kış testlerini tamamladı

Rolls-Royce, ilk elektrikli modeli olan Spectre’in Arctic Circle’da eksi 40 dereceye kadar düşük sıcaklıklarda kış testini tamamladı; bu, elektrikli otomobil için planlanan 2,5 milyon test kilometresinin yaklaşık dörtte biri. BEV’nin sürüş sistemi hakkında da yeni söylentiler var.

Kış testi, Kutup Dairesi’ne 55 kilometre uzaklıktaki İsveç’in Arjeplog kentindeki BMW Group test merkezinde ve çevresinde gerçekleştirildi. BMW bu tesiste ayrıca bu kış i7, iX5 Hydrogen ve yeni nesil elektrikli Mini’yi test ediyor.

600.000’den fazla test kilometresi, -26 santigrat dereceye kadar düşük sıcaklıklarda kat edildi. Batarya yönetimini ve sistemlerin dayanıklılığını daha fazla test etmek için araçlar ayrıca iklim odalarında sıfırın altında 40 dereceye kadar soğutuldu.

Lüks marka için alışılmış olduğu üzere yetkililer, test edilenlerin özel olarak Rolls-Royce için geliştirilmiş bileşenler olduğunu vurguluyor. Rolls-Royce Motor Mühendislik Direktörü Mihiar Ayoubi, “Görevimiz, her bir bileşene ve sisteme, mühendisliğin çoğunun atölyelerden dijital alana dönüştüğü bir Rolls-Royce gibi nasıl düşüneceğini, davranacağını ve iletişim kuracağını öğretmektir” diyor. “Arjeplog’da gerçek bir Rolls-Royce yaratacağımız önemli bir temel oluşturduk.”

Rolls-Royce CEO’su Thorsten Müller-Ötvös, Spectre’i “markanın modern tarihinde en çok beklenen ürün” olarak nitelendiriyor. “Bunun nedeni, bir üründen çok daha fazlası olması. Parlak, cesur elektrikli geleceğimizin bir sembolü ve güç aktarma teknolojimizde sismik bir değişimi temsil ediyor” dedi. Spectre’in 2023’ün dördüncü çeyreğinden itibaren teslim edilmesi planlanıyor.

Piyasaya çıkışına kadar geçen süre göz önüne alındığında, BMW markası henüz güç aktarma organları hakkında herhangi bir teknik ayrıntı paylaşmıyor. Ancak, Motor1 gazetecisi Basem Wasef, Arjeplog’daki test sürüşlerinde sahadaydı. Raporuna göre, Spectre her tekerlek için bir tane olmak üzere dört elektrik motoruna sahip olacak. Bu, elektrikli coupé’nin viraj dönme karakterini iyileştirmek adına dört tekerlekten direksiyonu desteklemek için olabilir. Daha önce de Autocar, Rolls-Royce’un BMW iX M60’ın 455 kW elektrikli güç ünitesini benimseyebileceği tezini bildirmişti. Ancak iX’in yalnızca iki motoru var. Her iki haberde de, pilin boyutu ve teknolojisi hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!