Rolls Royce’dan 28 Milyon asfalt yatı

Rolls Royce’dan 28 Milyon asfalt yatı

Rolls Royce’un Goodwood fabrikasındaki ustaların kesinlikle sağlam bir iş ahlakı var. Daha Mayıs ayının başlarında tam zamanlı olarak özel sipariş karoser üretimine geri döndüklerini duyurdular ve bugün, özel sipariş bölümün ilk tamamlanmış projesini tanıttılar.

‘Boat Tail’ yani ‘Tekne Kuyruğu’ olarak adlandırılan bu çarpıcı üstü açılır otomobil, adını 1920’lerin sonları ve 1930’ların başlarından kalma çok nadir bir Rolls Royce serisinden alıyor. Ancak daha yakın ve dahar modern bir model var: 2017’de Villa d’Este’de tanıtılan tek üretimlik Sweptail.

Sweptail’in 12,8 milyon dolarlık fiyatı, o zamanlar onu dünyanın en pahalı yeni otomobili yapmıştı. Ancak, satın alabileceğiniz en pahalı yeni otombil haline gelen 28 milyon $ (yaklaşık 241 milyon TL) fiyat etiketine sahip Boat Tail’in yanında neredeyse kelepir görünüyor. Hatta Bugatti’nin sahibini hala öğrenemediğimiz 18.7 milyon dolara satılan La Voiture Noire’ından neredeyse 10 milyon dolar daha pahalı.

İşin ilginç yanıysa bu otomobilden üç adet sipariş edilmiş olması. Markanın daha fazlasını yapmayacağından emin olan sahiplerinin kaprislerine uyacak şekilde her biri renkler ve malzemeler açısından özelleştirilmiş üç Boat Tail inşa edildi. Resimlerdeki otomobil, bu üçünün ilki. Eşzamanlı tamamlanacak şekilde 1932 Rolls Royce Boat Tail’inin de restorasyonunu yaptıran son derece zengin bir müşteri tarafından sipariş edilmiş. Diğer iki müşteri gizli kalmak istese de birinin Amerikalı rap yıldızı Jay-Z olduğu iddia ediliyor.

Elle şekillendirilmiş alüminyum panellerin altında, en yeni Phantom’daki 5800 mm uzunluğunda olan Architecture of Luxury alüminyum platformun bir versiyonu yatıyor. Bu gövde panellerinin her biri, süper ince LED farlar ve daha ince arka lambalar gibi yeni.

Kuyruğun tasarımı göreceli olsa da önemli olan açılabilen Caleidolegno kaplamanın altında ne olduğudur. Ortadan menteşeli güverte kapağı, bir kelebeğin kanatları gibi açılır ve Rolls’un “servis süiti” dediği şeyi ortaya çıkarır. İçeride iki buzdolabı ve Christofle’dan modele özel bir çatal-bıçak takımı var.

Güverte kapağının iki parçası yukarı kaldırıldığında, servis platformunun iki bileşeni yukarı kaldırılır ve kolay erişim için 15 derece eğilir. Piknik setini bir çift karbon fiber tabure ve otomobilin arkasından uzanan bir şemsiye tamamlar. O havyarın çok ısınmasını istemezsiniz, değil mi?

Ancak hava kötüleşirse ve sabitlenen tavanı 24 arabalık garajınızda bıraktıysanız, Rolls Royce’un ‘statik geçici barınak’ dediği geçici bir tente bulunmakta. Bunun, yağmurun geçmesini beklerken koltukların ıslanmasını önlediğini düşünüyoruz.

Uzun kaputun altında, Phantom’un 563 hp güç üreten tanıdık 6.75 litrelik çift turbo V12’si var. Rolls Royce 0-100 km/s zamanından bahsetmiyor. Çünkü bu alıcının ilgilendiği tek zaman türü, İsviçre yapımı Bovey saatlerinin gösterdiği zaman. Öyle ki o saatlerden de bir tane kendisine ve bir tane eşinde sipariş edip ön konsola yerleştirtmiş. Çünkü ciddi anlamda zengin olduğunuzda, Rolls Royce’un yapamayacağı neredeyse hiçbir şey yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!