Rolls Royce’un elektrik geleceğinin detayları

Rolls Royce’un elektrik geleceğinin detayları

Rolls Royce ilk elektrikli otomobilini geliştiriyor ve görünüşe göre bu esnada onunla bir açıklama yapmak istiyor. Gelen son haberlere göre yeni model serisi de beraberinde aramıza katılacak.

Birkaç ay önce, otomobil üreticisinin CEO’su Torsten Muller-Otvos bir röportajda Rolls Royce’un hibrit ve plug-in hibrit teknolojisini tamamen atlayacağını ve bunun yerine tamamen elektrikli araçlara odaklanacağını söylemişti.

Rolls Royce’un sahibi BMW, ilk elektrikli Rolls için mükemmel şekilde uyumlu görünen “Silent Shadow” ismi için Alman patent ofisine bir ticari marka başvurusunda bulundu.

Ek olarak, Autocar’a göre şu anda BMW’nin Ar-Ge merkezinde pille çalışan bir Phantom prototipi var. Prototipin elektrikli aktarma organları için bir test yatağı olarak kullanılacağı söyleniyor, çünkü son ‘Silent Shadow’ farklı bir otomobil olacak.

Silent Shadow’un nasıl bir şekle sahip olacağına dair şimdilik hiçbir bilgi yok; fakat gelen dedikodular, Rolls Royce’un ilk EV’sinin 2016’da karşımıza çıkan dramatik 103EX konseptinden ilham alabileceğine işaret ediyor.

Yine benzer söylentiler, Rolls Royce’un ilk elektrikli otomobilinin, gelişimini bir sonraki 7 Serisi’nin tamamen elektrikli versiyonu olan i7 ile pek çok parçayı paylaşması bekleniyor. İki model, CLAR mimarisinin bir varyasyonunu kullanan i7 ve kendi özel alüminyum uzay çerçevesini kullanan Rolls Royce ile farklı platformlarda yolculuk ederken, BMW tarafından üretilen elektrikli motorlar ile pil paketleri gibi bileşenleri paylaşacaklar. Pil demişken; Samsung SDI tarafından üretilen hücrelerin kullanılacağı kulağımıza geldi.

Rolls Royce’un, en az 500 km’lik bir sürüş menzili sunmak için 100 kWh’nin üzerinde bir kapasiteye sahip pil paketiyle, hem arkadan hem de dört tekerlekten çekiş seçenekleri geliştirdiği söyleniyor.

Bu yılın sonundan önce ‘Silent Shadow’ planlarını detaylarıyla paylaşması beklenen İngiliz otomobil üreticisi, Cullinan’ın tamamen elektrikli bir versiyonunu da geliştirecek ve bu da BMW’nin iX ailesindeki kuzenine benzer bir düzen benimseyecek.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir