Tarihin tozlu sayfalarındaki Ferrari yeniden hayat buldu

Tarihin tozlu sayfalarındaki Ferrari yeniden hayat buldu

Hollandalı tasarımcı Niels van Roij, birçok ağız sulandıran projeden sorumlu. Göze çarpan tasarımları arasında Range Rover Adventum Coupe, özel yapım Land Rover Defender ve Tesla Model S Shooting Brake bulunuyor. Bu kez Niels, çok daha özel bir markayla çok daha özel bir projeyi tamamladı.

Breadvan Hommage, kabaca çevirecek olursak “Ekmek Minibüsüne Saygı Duruşu”, bu isme rağmen her açıdan büyüleyici. “İtalyan markasının gerçek bir hayranı” tarafından sipariş edilen ve tek olarak hazırlanan gran turismo, 1962 250 GTO ile rekabet etmek için geliştirilen Ferrari 250 GT SWB Breadvan’dan doğrudan ilham almış.

Ferrari 250 GT SWB Breadvan

Enzo Ferrari, Kont Giovanni Volpi’nin yarış takımı ATS’de eski Ferrari çalışanlarını işe alması nedeniyle, herhangi bir GTO’yu Volpi’ye satmayı reddetmişti. O da 1962’de GTO üzerinde de çalışan efsane mühendis Giotto Bizzarrini’yi, 250 GTO’lara kafa tutacak bir 250 GT SWB hazırlaması için Scuderia Serenissima takımında işe aldı.

Bu projenin donör aracı, 2819 GT şasi numaralı 250 GT SWB Competition idi. Bu otomobil daha önce, Olivier Gendebien ve Lucien Bianchi pilotajında 1961 Tour de France’ta yarışmıştı. Kısa bir süre sonra da Scuderia Serenissima ile mücadele etmek üzere Gendebien tarafından Volpi’ye satıldı. Tüm SWB Competition’larda olduğu gibi, bu otomobilin hafif bir gövdesi ve Testarossa tipi kafalara sahip daha güçlü 286 hp gücündeki Tipo 168 motoru vardı.

Bizzarrini, GTO üzerinde çalışırken geliştirdiği tüm fikirleri uyguladı ve otomobil gövdesi uzmanı Piero Drogo ile birlikte, aerodinamik olarak gelişmiş bir gövde geliştirdi, GTO’lardan bile daha alçak olan tavan çizgisi, Kamm aerodinamik teorisini izleyerek arka uca kadar dramatik bir şekilde uzatıldı. Sonuçta ortaya çıkan shooting brake formlu tasarım ortaya çıktı. Bu durum Fransız basınının ona “La Camionnette” (kamyonet) adını vermesine neden olurken, İngilizce konuşan gazeteciler bu otomobile “Breadvan” lakabını taktı.

Bizzarrini, motorun ve radyatörün konumunu kuru karter sistemine geçerek GTO’ya kıyasla şasi merkezine daha fazla taşıyabilmeyi başardı. Orijinal olarak bulunan üç adet 46 DCN Weber karbüratör, altı ikiz jikleli 38 DCN Weber ile değiştirildi. Orijinal 4 vitesli şanzıman muhafaza edildi. Modenalı Giorgio Neri ve Luciano Bonacini ile tüm mekanik modifikasyonları ve yarış hazırlıklarını gerçekleştirmek için anlaşıldı. Sonuç olarak ortaya çıkan otomobil, tipik bir 250 GTO’nun 1000 kilogramından daha hafif olacak şekilde 935 kilogram ağırlığa sahipti.

1962 yılında pistte nihayet 250 GTO ile paylaşan Breadvan, yarışın başlangıcıyla birlikte Enzo’nun şaheserleri geçmeyi başarmıştı. Lakin 4. saatte genel klasmanda yedinci giderken aktarma şaftının pes etmesiyle trajik şekilde yarış dışı kaldı.

Bu kısa tarih dersinin ardından geri dönecek olursak, Breadvan Hommage’da 2819GT şasi numaralı otomobile benzer şekilde, atmosferik motoruna hayran kalmanıza sebep olan hava girişleri ve fanus yerini almış.

Bu fevkalade karoserin altındaysa Ferrari 550 Maranello’nun kemikleri bulunuyor. Yani: 480 hp gücünde büyük, 5.5 litrelik V12 ve arka tekerlere güç ileten altı ilerei manuel şanzıman.

Ekip, çok sayıda çizim ve eskiz çalışmasından sonra, temel arabanın üzerine kilden bir çerçeve kurmuş ve gerçekten çok güçlü bir İtalyan süper otomobilinin üzerine yerleştirilmiş bir gövdenin inceliklerini çözmeye başlamış.

Van Roij, “Eskiz gibi, kil modelleme süreci de defalarca tekrarlandı ve Breadvan Hommage kusursuzluğa ulaşana dek birçok kez yeniden şekillendirildi,” dedi. Kil modellemesi tamamlandıktan sonra, gövde Niels’in meslektaşı Bas van Roomen tarafından elde üretilmiş.

Sadece karoser değil. Orijinal Ferrari Breadvan’ın KONI ayarlanabilir amortisör kullanması sebebiyle Neils, Hommage için tek seferlik bir amortisör seti geliştirmek üzere KONI’yi görevlendirmiş.

ItalDesign Guigaro’nun yardımıyla tasarlanan yüksek performanslı özel lastikler de Vredestein tarafından tedarik edilmiş. İçeride de pek çok özel çalışma var: Alcantara ile sarılmış karbon fiber sırtlı koltuklar, işlenmiş alüminyum parçalar, kapitone siyah deri döşemeler, koltuklara işlenen otomobilin ana hatları gibi küçük dokunuşlar ve biraz İtalyan bayrağı.

Van Roij, “Bu Hommage siparişi aracılığıyla 1962 Breadvan’ı kutlayabilmeyi büyük bir ayrıcalık olarak görüyoruz” dedi. “Orijinalden ilham almayı amaçladık, ancak yaratıcılığımızda bununla sınırlı kalmamamızı sağladık.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!