Tesla Hindistan’a giriş yapıyor

Tesla Hindistan’a giriş yapıyor

Ülkenin ulaştırma bakanı ve Elon Musk’a göre, 2021’de dünyanın en büyük beşinci otomobil pazarı olan Hindistan’da Tesla nihayet faaliyete geçecek.

Indian Express’e konuşan Nitin Gadkari, Tesla’nın araçlarını ülkede satmaya başlayacağını, ardından pazar talebine göre montaj ve üretime karar vereceğini söyledi.

Bu arada Elon Musk, Twitter’da Tesla’nın Hindistan pazarına gerçekten de 2021’de gireceğini söyledi. Fakat bu giriş Ocak ayında gerçekleşmeyecek.

Reuters raporlarına göre Hindistan, ülkenin petrole olan bağımlılığını azaltmak amacıyla elektrikli araçları teşvik etmek için çaba harcıyor. Ancak şimdiye kadarki girişimler, şarj istasyonları da dahil olmak üzere üretim ve altyapıya yapılan yatırım eksikliğinden dolayı engellendi.

Hindistan hükümeti, Eylül ayında, ülkede EV pil üretim tesisleri kurmak için şirketlere 2030 yılına kadar 4,6 milyar dolarlık teşvik sunmayı planladıklarını duyurdu. 1,7 Milyon içten yanmalı motorlu binek otomobile kıyasla 2019 yılında ülkede yalnızca 3.400 EV satıldı.

Hindistan’da satışa sunulacak ilk Tesla, şirketin en uygun fiyatlı aracı olan Model 3 olacak ve 74.000 $ ‘dan (5.5 milyon Hindistan rupisi) başlayan fiyatlarla satılacak. Bu rakam ABD’deki baz versiyon 2021 Model 3’ün neredeyse iki katı.

Kısa süre önce S&P 500 endeksine katılan Tesla, hisselerinin 2020’de yüzde 650’nin üzerinde arttığını gördü ve 600 milyar doların üzerinde bir pazar değerlendirmesi yaptı. Bu, EV üreticisinin en büyük dokuz otomobil üreticisinin toplamından daha değerli olduğu ve Musk’ı yalnızca Amazon’un Jeff Bezos’unun ardından dünyadaki en zengin ikinci kişi haline getirdiği anlamına geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!