En lüks EV: Lucid Air tanıtıldı!

En lüks EV: Lucid Air tanıtıldı!

Lotus’ta ve Tesla’da büyük başarılar elde eden Peter Rawlinson, CEO’su ve CTO’su olduğu Lucid ile büyük başarılara koşmaya hazırlanıyor. Arap dünyasının nakit gücünü de arkasına almayı başaran Rawlinson, kötü bir şekilde ayrıldığı iddia edilen Tesla ve yine iddialara göre ciddi kavgalı olduğu Elon Musk’a meydan okuyor. Rawlinson önderliğindeki Lucid, yeni tanıttığı Air modeli ile kağıt üstündeki tüm rakiplerinin önüne geçecekmiş gibi görünüyor. Lucid Air, tanıtımıyla birlikte birçok sıfatı da eline geçirmiş oldu. Dünyanın ilk ”LEV” (Luxury Electric Vehicle) sıfatını alan otomobil, Dünyanın en hızlı şarj olan elektrikli otomobili, Dünyanın en hızlı sedan otomobili, dünyanın 900V çalışma prensibine sahip ilk otomobili ve dünyanın tek şarj ile en çok yol kateden otomobili sıfatlarının hepsini eline geçirmiş oldu.

Bir prototip olarak sergilenmesinden neredeyse dört yıl sonra,  Lucid Air üretime hazır haliyle tanıtıldı. Gelişmiş elektrikli sedan, sınıfının lider teknolojileri, göz alıcı tasarımı ve farklı bütçelere uygun dört farklı varyasyonu ile 2021 yılında yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Yakın zamanda açıklandığı gibi, Lucid Air, 1.080 hp’ye kadar güç üreten çift elektrik motoruyla birleştirilmiş 113 kWh’lık bir pil paketine sahip. Amiral gemisi Dream Edition’da, Air yalnızca 2,5 saniyede 96 km/h hıza ulaşabiliyor. Çeyrek mili 9.9 saniyede geçen otomobil 270 km/h son sürata ulaşabiliyor. Sunulacak diğer varyasyonlar ise Air, Air Touring ve Air Grand Touring olarak isimlendirilmiş.Tek bir şarj ile 832 kilometre menzil sunan Lucid Air’in jant ve sunulan paketlerden dolayı sunduğu menzil 653 kilometreye kadar düşebiliyor. 832 kilometrelik menzil değeri ne kadar inanılmaz olsa da günümüzdeki diğer markaların Lucid Air’ın en düşük menzil değeri olan 653 kilometrenin de bugün bir çok marka için hayal olduğunu belirtelim. Lucid Air’ın sürtünme katsayısı ise 0.21cd gibi çok çok iyi bir değer. Lucid Air bu sürtünme katsayısını Red Bull Racing F1 takımından transfer edilmiş Jean-Charles Monnet’e borçlu olduğunu hatırlatalım. Tüm Lucid Air modelleri, DC Hızlı Şarj ağına bağlandığında 1 dakikada 32 km menzile kadar şarj olabiliyor. Bu, sadece 20 dakikalık şarjla yaklaşık 482 kilometrelik bir menzil anlamına geliyor.

Dış ve iç tasarımı ile de çok dikkat çeken Lucid Air, her ne kadar göreceli bir konu olsa da bizce bugüne kadar üretilmiş en şık elektrikli otomobil. Muazzam bir C sütunu tasarımı olan otomobilin içi de rakiplerinden tasarım ve kalite konusunda kolayca ayrılabiliyor. Lucid Air’ı makam otomobili olarak kullanmak isterseniz arka koltukların 55 dereceye kadar yatabildiğini de hatırlatalım. Tabii ki bu özelliğe sahip olmak için opsiyon listesine bir ”tik” atmanız gerekiyor. Multimedya konusunda da standartları belirlemek isteyen Lucid, iç mekanda çözünürlüğü tam 5K olan ekranlar kullanarak bu konuda da çok rekabetçi olmayı başarmış.

Lucid ayrıca, Lucid DreamDrive adlı  kapsamlı bir sürücü yardım paketi geliştirdi . Bu sistem, Seviye 3+ otonom sürüş sunabilmek için coğrafik HD haritalama sistemiyle birlikte çalışan yüksek çözünürlüklü Lidar ve 32 farklı sensörü içinde barındırıyor.

Bu yazımızı Tesla Model S’in yaratıcısı ve şu an Lucid CEO’su ve CTO’su olan Peter Rawlinson’un sözleriyle bitirelim. ”Ben Tesla için Model S’i yaparken, insanlar elektrikli bir otomobilin, içten yanmalı bir otomobilden daha iyi olabileceğine inanmıyordu fakat Model S’te bunu kanıtladık. Şu an da insanlar, Lucid’in Tesla’dan iyi olabileceğine inanmıyor. Bunun olabileceğini de kanıtlayacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!