TESLA, ÖN CAMI LAZERLE TEMİZLEMENİN YOLUNU ARIYOR

TESLA, ÖN CAMI LAZERLE TEMİZLEMENİN YOLUNU ARIYOR

Anormal bir direksiyon simidi, SUV’ler için martı kanatlı kapılar, dokunmatik ekrandan kontrol edilen vitesler: Tesla, işleri farklı yapmaya çalışmaktan asla çekinmedi. Artık bu listeye ön cam sileceklerini ekleyebiliriz.

Bildiğimiz üzere silecekler 1903’ten beri var. Tamam, belki de o zamanlar elle çalıştırılıyorlardı ve daha sonra elektrik gücüne geçmeden önce motor emme manifoldu vakumuna bağlı kaldılar. Ancak, temizlemek için bir lastik şeridi pencere boyunca sürüklemenin düşük teknolojili prensibi gerçekten değişmedi. Belki de değişim zamanı şimdi geldi.

Lazerler çok daha havalıyken neden kauçuk kullanalım ki? İki yıl önce, Tesla’nın teknolojiyi uygulama planları basına sızmıştı ve Salı günü ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi nihayet Tesla’ya lazerler kullanarak bir ön camdan (ve diğer benzer yüzeylerden) kiri temizleme sistemi için bir patent verdi.

“Taşıtlarda ve Fotovoltaik Montajlarda Cam Eşyalar Üzerinde Biriken Kalıntıların Darbeli Lazerle Temizlenmesi” başlıklı patent başvurusuna göre, sistem bir yüzeydeki kiri otomatik olarak algılayacak ve ardından hassas bir oranda darbeli bir lazer ışını ile patlatacak.

Lazer teknolojisinin en belirgin kullanımı ön camları temizlemek olsa da, bir arabanın başka yerlerinde daha da değerli olabilir. Tesla’nın patentin “Arka Plan” metninde açıkladığı gibi, “bir araca monte edilmiş bir kameranın lenslerindeki kir, görüntü almada hatalara neden olabilir” ve kamera teknolojisinin Tesla’nın gelecekteki otonom araç planları için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

“Başka bir örnek olarak, belirli bir süre boyunca fotovoltaik paneller üzerindeki kir birikimleri, güneş panellerinin güç yakalama verimliliğinde bir azalmaya neden olabilir,” diye devam eden metin, teknolojinin araçlarda, evlerde, fabrikalarda ve herhangi bir yerde kullanılabileceğini öne sürüyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!