Tesla’nın Berlin’deki yeni fabrikasına 6 ay rötar

Tesla’nın Berlin’deki yeni fabrikasına 6 ay rötar

Tesla’nın Berlin Gigafactory’nin açılışını ertelediği ve üretime başlamasını Ocak 2022’ye kaydırdığını öğrendik.

Şirket kaynaklarının aktardığına göre, Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Alman ekibine yeni fabrikada üretime başlamak için fazladan altı ay daha verdi. Otomobil üreticisi 26 Nisan’da, Almanya’daki Gigafactory’de üretimin Temmuz yerine 2021’in sonlarında başlamasının planlandığını söylemişti.

Aynı habere göre ve nihai inşaat iznine sahip olmamasına ek olarak, Tesla’nın fabrikası pil paketi alanının inşasıyla ilgili sorunlar yaşıyor. Kaynaklar, pil üretiminin yıl sonuna kadar başlayacağını ancak pres ve boyahane gibi alanlarda büyük ilerleme kaydettiğini söyledi.

Bir Tesla sözcüsü, 26 Nisan’daki açıklamasına atıfta bulunarak Reuters’e haber hakkında yorum yapmayı reddetti.

Brandenburg Çevre Bakanlığı, kısa süre önce rutin bir araştırma sırasında, sıhhi tesisat için kullanılan bazı boruların endüstriyel atık su için uygun olmadığını ve bölgenin içme suyu için bir tehdit oluşturduğunu tespit ettiğinden, Tesla’nın Alman fabrikasında karşılaştığı tek sorun bu değil.

Berlin Gigafactory’nin Avrupa pazarı için Model Y’nin yanı sıra Tesla’nın yeni 4680 ‘tabansız’ pil hücrelerini inşa etmesi planlanıyor. Tesla geçen ay, Berlin’deki bir bölge mahkemesine gönderdiği bir mektupta Almanya’nın yeni fabrikası için uzun süren onay sürecini eleştirerek, “bu, temiz enerji projeleri ve altyapı için gerekli yatırımları caydırıyor ve Almanya’nın iklim hedeflerine ulaşmasını neredeyse imkansız hale getiriyor” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!