TIM COOK, APPLE’IN OTOMOBİL PLANLARINI PAYLAŞTI

TIM COOK, APPLE’IN OTOMOBİL PLANLARINI PAYLAŞTI

Güvenilirliği tescillenmemiş bazı kaynaklardan gelen haberlere göre, Apple en azından 2014’ten beri Project Titan adlı otonom bir elektrikli araç üzerinde çalışıyor. Tabi sırrı bu kadar uzun süredir sakladıklarından, sırf kamuoyu beklentisi artık tepeleri aşıyor diye her şeyi paylaşacak değiller.

Daha fazla otomobil üreticisinin dikkatini elektrikli araçlara çevirmesiyle birlikte, Apple’ın kendi otomobiliyle ilgili haberlerin sayısı ve sıklığı 2021’de arttı. İçeriden bilgi veren anonim kişilerden bazıları aracın en erken 2024 gibi veya en geç 2027’de gelebileceğini söylerken, bazıları da Hyundai veya Kia’nın bunu yapacağını iddia etmişti (her ikisinin de yanlış olduğu ortaya çıktı). Tüm haberlerin ortak yanı, ne zaman çıkacaksa ve onu kim üretecekse üretsin, Apple otomobili tamamen otonom olacak olması.

Kara Swisher, Apple CEO’su Tim Cook ile New York Times’ın Sway podcast’i için bir oturum için ayarladı ve kısaca Project Titan hakkında konuştular. Teknik olarak, Apple’ın tam otonomluğa ve otonom aracı nasıl bir robot olarak gördüğüne dair projeksiyonlarından bahsetti. Fakat beklediğimiz şekilde bir tane üretme planları olup olmadığını teyit edemedi.

Cook, “Donanımı, yazılımı, hizmetleri entegre etmeyi ve bunların kesişme noktalarını bulmayı seviyoruz çünkü sihrin burada gerçekleştiğini düşünüyoruz” diyor. “Bizim de yapmayı sevdiğimiz şey bu. Ve bunun etrafındaki birincil teknolojiye sahip olmayı seviyoruz. Bence otonom sürüşün kendisi temel bir teknolojidir. Bir şekilde geri adım atarsanız, otomobil birçok yönden bir robota dönüşür. Otonom otomobil bir robottur. Bu da otonom teknolojisiyle yapabileceğiniz pek çok şey olduğu anlamına geliyor ve Apple’ın bu konuda ne yaptığını göreceğiz. “

Doğrudan üretim planları hakkında soru sorulduğunda Cook, Apple’ın “kendi içinde pek çok şeyi” araştırdığını ve hepsinin seri üretime ulaşmadığını söyleyerek dolaylı yoldan cevap verdi. İyi de bu bilgiden biz ne anlayacağız şimdi?

Aynı podcast’te Cook, Elon Musk’un bir zamanlar Tesla’yı iflasın eşiğindeyken Apple’a değerinin onda biri karşılığında satmaya çalıştığı ama kendisinin telefonu bile açmadığı iddiası da soruldu. Cook, diplomatik bir şekilde Elon’u tanımadığını, ancak Musk’ın kurduğu ve elektrikli araç pazarında bir lider haline gelen şirkete “hayranlık ve saygıdan” başka bir şey beslemediğini söyledi.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!