Toyota tasarımcısından yeni bir Alfa Romeo 4C tasarımı geldi.

Toyota tasarımcısından yeni bir Alfa Romeo 4C tasarımı geldi.

Alfa Romeo 4C’yi hatırlamamız gerekirse karbon fiber bir şasiye sahip olan 895 kilogramlık harika bir otomobil. Giulietta QV’den tanıdığımız 1.8’litrelik turbo benzinli motoru kullanan 4C, 240 beygir güç ve 350 Nm tork üretiyor. Tasarım ise Centro Stile Alfa Romeo ‘da çalışan Alessandro Maccolini’nin elinden çıkmış. Alfa Romeo’nun bizce en önemli özelliği ise uzun yıllar sonra ”Alfisti” olarak tanıdığımız Alfa Romeo hayranlarını heyecanlandırmasıydı. Modelin üretiminin hiç kolay olmadığını da hatırlatalım. Alfa Romeo, FCA yönetim kurulundan 4C’nin üretim iznini çok zor almıştı. Son olarak Alfa Romeo 4C ile yeni bir çağa başlamış ve Kuzey Amerika pazarına tekrar girmişti.

Alfa Romeo’nun kısa vadede 4C gibi bir otomobil üretmeyeceğini veya üretemeyeceğini markaya yakın olan herkes tahmin ediyor. Fakat bu insanların hayal kurmasına engel değil. Toyota Avrupa Tasarım Merkezi’nde çalışan Yung Presciutti isimli tasarımcı kendi bakış açısını kullanarak yeni bir 4C yarattı.

Ön tasarıma baktığımızda devasa elips şeklindeki ön farlar ve Alfa Romeo’nun klasik ”Scudetto Grille” isimli ön ızgarası dikkatleri çekiyor.
Arka tasarımda ise üç boyutlu stoplar, devasa difüzör ve iki parçalı tampon çok şık görünmekte. Arkadaki iki parçalı tamponun arasında ise dikine yerleştirilmiş 3. fren lambası inanılmaz bir detay olarak göze çarpıyor. İki parçalı tampon tasarımının ön tamponda bulunduğunu da söyleyelim. Profilden bakıldığında ise dev hava girişleri ve ”Quadrifoglio Verde” logosu karşımıza çıkıyor.

PSA ve FCA birleşmesinden sonra Alfa Romeo’nun yeni oluşan dev grupta nasıl bir görev alacağı merakla bekleniyor. Umarız Alfa yeni grup içinde istediği otomobilleri üretebileceği bir rol alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!