UÇAN OTOMOBİLLE İLK ŞEHİRLERARASI YOLCULUK GERÇEKLEŞTİ

UÇAN OTOMOBİLLE İLK ŞEHİRLERARASI YOLCULUK GERÇEKLEŞTİ

Klein Vision tarafından geliştirilen ve ilk olarak 2019’da tanıtılan AirCar, inanılmaz (ve son derece hızlı hızlı) ilerlemeler kaydediyor. AirCar Prototype 1, ilk uçuşunu 2020’nin sonlarında yaptı ve o zamandan beri 142 başarılı iniş ve 40 saatin üzerinde uçuş saati kaydetti. 142. iniş, AirCar’ın 28 Haziran 2021’de Nitra’daki uluslararası havaalanından Slovakya’nın Bratislava kentindeki uluslararası havaalanına 35 dakikalık bir yolculuk olan ilk şehirlerarası uçuşla gerçekleşti.

AirCar’ın mucidi ve Klein Vision’ın kurucusu Profesör Stefan Klein, aracı her iki modda da çalıştırdı. Bratislava’ya indiğinde, AirCar’ı bir otomobile dönüştürdü – üç dakikadan kısa süren, kanatların ve kuyruğun geri çekildiği bir süreç – ve sonra onu şehre sürdü. Bu tarihi ilk uçuşun videosunu aşağıda görebilirsiniz.

Klein Vision’a göre çift modlu ulaşım, çok basit bir nedenden ötürü uçuş sürelerini yarı yarıya azaltacaktır: Artı havalimanına giderken ve havaalanından dönerken yolda ulaşım aracı bulmak zorunda değilsiniz ve oraya vardığınızda, AirCar uçuş moduna girer girmez istediğiniz gibi havalanabilirsiniz. Klein Vision, AirCar’ın hava yolculuğunu özelleştireceği bir gelecek hayal ediyor. Çünkü sahibi olan her bireyin onu gökyüzüne götürmek için en yakın havaalanına götürmesine izin verilecek. Gerçekçi konuşmak gerekirse, bu aşamaya giden yol uzun ve dolambaçlı. Çeşitli sertifikalar, onaylar ve büyük olasılıkla bir pilot lisansı gerekecek.

İlk şehirlerarası uçuş konusuna dönecek olursak, 160 hp sabit pervaneli BMW motorundan güç alan ve maksimum 190 kph seyir hızında uçabilen Prototype 1 modeli ile yapıldı. Klein Vision’dan yapılan bir basın açıklaması, prototipin 8200 fit irtifaya ulaştığını ve Sivil Havacılık Otoritesinin gözetimi altında 45 derecelik dik dönüşler yapabildiğini ve bir dizi stabilite ve manevra kabiliyeti testinden geçtiğini belirtiyor.

AirCar Prototype 2, üretim öncesi model olacak ve değişken açılı pervaneli 300 hp motora sahip olacak. Çok daha yüksek bir hız olan 300 km/s hızla gidebilecek ve havada 1.000 km menzile sahip olacak. Klein Vision, otomobil olarak kullanım için M1 yol izniyle birlikte bir EASA CS-23 uçak sertifikası almayı umuyor. Şirket ayrıca, 2 ve 4 koltuklu versiyonların yanı sıra bir amfibi modeliyle seçenek yelpazesini çeşitlendirmeyi düşünüyor. Tabi uçabilen bir otomoilden daha iyi olan tek şey, uçabilen ve yüzebilen bir otomobildir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Klein Vision çok seri ilerleme kaydetti: Konseptten prototipe geçmeleri sadece 18 ay sürdü ve ardından hızla canlı teste geçtiler. Bu hızları şaşırtıcı olsa da, karşılaşacakları en büyük engellerden biri muhtemelen hava sertifikasını almak olacağı için, ikili taşımaya giden yolun hala sadece başındalar. AirCar’ın arkasındaki amaç, otomobille aynı özgürlüğü erken yaşta sağlamak, ancak bunu başarmak kolay olmayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!