Volvo, elektrikli otomobil üretmek için tesisine 1 milyar avro yatırım yapacak

Volvo, elektrikli otomobil üretmek için tesisine 1 milyar avro yatırım yapacak

Volvo Cars, önümüzdeki yıllarda yeni nesil tam elektrikli otomobillerin üretimine hazırlamak için Göteborg yakınlarındaki Torslanda fabrikasına on milyar İsveç kronu (yaklaşık 960 milyon Euro) yatırım yapacak.

Yeni duyurulan yatırım, yalnızca Volvo’nun araç fabrikasını ilgilendiriyor ve Volvo ile hücre ortağı Northvolt’un yakın çevrede Torslanda’da inşa etmeyi planladığı akü tesisinden bağımsız. Geçen hafta planlar sunulurken söylendiği üzere, her iki şirket birlikte 50 GWh’lik fabrikaya ve bir araştırma ve geliştirme merkezine 30 milyar SEK (2,9 milyar euro) yatırım yapacak.

Orada üretilen pil hücrelerini araçlara yerleştirebilmek için Volvo, Belçika’daki Ghent fabrikasındaki tesiste modellenen araç fabrikasındaki yatırım paketinin bir parçası olarak orada bir pil montaj tesisi kuracak. Elektrikli XC40 ve C40 orada üretildi. Volvo, İsveç’teki batarya montajı hakkında henüz daha fazla ayrıntı paylaşmıyor.

Bununla birlikte Volvo fabrikada bir dizi yeni teknoloji ve üretim sürecini tanıttığını da duyurduğundan, pil paketleri araçlara farklı bir şekilde entegre edilecek. Örneğin Volvo, gelecekte elektrikli otomobillerin zemin yapısının büyük parçalarını tek bir alüminyum parça olarak dökmeyi planlıyor. Volvo, ‘Mega Döküm’den, örneğin maliyet ve sürdürülebilirlik, aynı zamanda aracın ömrü ve performansı açısından bir dizi avantaj bekliyor: zemin yapısı tek parça halinde dökülürse, ağırlık azalır Volvo’ya göre enerji verimliliğini ve menzili artar. Buna ek olarak tasarımcılar kabin ve bagaj bölmesindeki mevcut alanı en iyi şekilde kullanabilirler. Ancak: Volvo’ya göre, ‘Mega Döküm’ sisteminin piyasaya sürülmesi hala ülke ve çevre mahkemesi tarafından çevre onayına bağlı.

Boyahane ve son montaj hattı da tamamen yenilenecek. Boyahane için daha az enerji tüketen yeni makineler temin edilecek ve kurulacak. Yeni kurulan lojistik alanlar da fabrikadaki malzeme akışının optimize edilmesine ve böylece emisyonların azaltılmasına katkıda bulunacak. Çalışanlar da unutulmadı: Yeni mola alanları, soyunma odaları ve ofisler de inşa edilecek.

Volvo Cars Başkanı ve CEO’su Håkan Samuelsson, “Bu yatırımlarla tamamen elektrikli geleceğimize doğru önemli bir adım atıyor ve daha da gelişmiş ve daha iyi elektrikli Volvo’lara hazırlanıyoruz” diyor. Torslanda en büyük fabrikamız ve 2030 yılına kadar tamamen elektrikli otomobil üreticisi olma yolunda ilerlerken devam eden dönüşümümüzde çok önemli bir rol oynayacak.”

1964 yılında açılan Torslanda fabrikası şu anda yılda 300.000 araçlık üretim kapasitesine sahip. Duyurudan, modernizasyon önlemleri kapsamında bu rakamın artırılıp artırılmayacağı netlik kazanmadı. Volvo Cars Mühendislik ve Operasyonlar Müdürü Javier Varela, yaptığı açıklamada üretim kalitesinin önemini ve “premium elektrikli otomobiller” üretmek için gereken “tesis genelinde çok sayıda yükseltme”nin altını çiziyor. Şu anda Torslanda fabrikası üç vardiya halinde çalışıyor ve yaklaşık 6.500 kişiyi istihdam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!