Volvo, Elektrikli SUV Amiral Gemisi EX90’ı Tanıttı

Volvo,  Elektrikli SUV Amiral Gemisi EX90’ı Tanıttı

Volvo CEO’su Jim Rowan, Eylül ayında şirketin amiral gemisi XC90’ın halefinin adının EX90 olacağını açıklamıştı. Lüks SUV, yalnızca elektrikli bir araç olarak satışa sunulacak ve tarihteki en güvenli ve en gelişmiş SUV olacak.

Volvo, dünyadaki en güvenli araçların üreticisi olarak kendisine bir isim yaptı. Birinci nesil XC90, şimdiye kadar üretilmiş en güvenli otomobil olarak ünlendi ve içinde hiç kimse hayatını kaybetmedi. Bu bir efsane olabilir, ancak Volvo, 2014’te piyasaya sürülen modelin ikinci neslini “şimdiye kadar üretilmiş en güvenli otomobillerden biri” olarak lanse etmişti. Sekiz yıl ileri sarıyoruz ve şimdi Volvo, iddiaları çok daha yükseğe çıkarmak üzere.

Volvo XC90 hala harika bir SUV. Zamana meydan okuyan tasarımı ve etkileyici teknolojisi sayesinde hala görevine devam ediyor. Bu nedenle Volvo, elektrikli araçları uygun bulmayan müşteriler için önümüzdeki yıllarda ürün yelpazesinde tutacaktır. Ancak halefi EX90, her yönden XC90’dan çok daha ileride olduğu için işi hayli zor olacaktır. Niteliklerinin başında güvenlik geliyor ve Volvo onu “şimdiye kadar üretilmiş en güvenli otomobil” olarak adlandırmaktan çekinmiyor.

Otonom araçları nihai hedef olarak gören Tesla’nın aksine Volvo, daha dengeli bir yaklaşımın daha iyi olduğunu düşünüyor. EX90, araçta bulunan birçok gelişmiş sürücü yardım sistemi sayesinde sorumlu olmak istemeyecek, sürücüye yardımcı olacaktır. ADAS sistemi, Nvidia Drive AI platformları Xavier ve Orin, Qualcomm Technologies’in Snapdragon Kokpit Platformları ve Volvo mühendisleri tarafından şirket içinde geliştirilen bir yazılım tarafından desteklenmektedir.

Bunlara çevreyi taramak için 16 ultrasonik sensör, sekiz kamera ve beş radar yardımcı olacaktır. Çatıya entegre edilen Luminar LiDAR sensörleri, 250 metreye kadar olan yayaları tespit edebilir. Son derece hassas bir kabin radar sistemi, sıcakta aracın içinde yaşayan bir canlının kalması durumunda dışarıdan alarm vererek hipertermi nedeniyle ölüm riskini azaltıyor.

Volvo’nun bilgi-eğlence sistemleri konusunda Google ile uzun süreli bir bağlantısı var ve EX90 bunu yeni bir seviyeye taşıyor. 14,5 inçlik orta ekran, Volvo’nun sunduğu en iyi bilgi-eğlence sistemlerinden biri olmayı vaat ediyor. Apple CarPlay ile uyumlu, ancak Haritalar ve Asistan dahil olmak üzere Google Hizmetlerinin tüm gücüne sahiptir.

Volvo, EX90’ın güç aktarma teknolojisini kendi bünyesinde geliştirdi. Başlangıçta mevcut olan çift motorlu dört tekerlekten çekişli versiyon, performans versiyonunda 380 kW (510 hp) güç ve 910 Nm tork sağlayan iki sabit mıknatıslı elektrik motorunu bir arada sunuyor. 300 kW/402 hp ile daha az güçlü bir versiyon da mevcuttur, ayrıca dört tekerlekten çekişlidir. 30 dakikadan kısa sürede %10’dan %80’e kadar şarj edilebilen 111 kWh pilden güç alıyorlar.

Volvo EX90, Tak ve Şarj standardı ile uyumludur ve şarj istasyonlarının birlikte oynaması koşuluyla bir uygulama kullanmaya gerek kalmadan sorunsuz bir şekilde şarj olur. Şarj sistemi ayrıca elektrikten tasarruf etmek için evde şarj için en uygun zamanı da hesaba katar.

Daha önce açıklandığı gibi Volvo EX90, Chevrolet Corvette C8 gibi 0.29’luk akıllara durgunluk veren bir sürtünme katsayısına sahip olacak. Bu şık, yuvarlak ön kısım, düz cam ve kapı kolları gibi akıllı tasarım seçenekleri sayesinde etkileyici bir verimlilik sağlar. Bu da, EX90’ın daha az güçlü AWD versiyonu için 600 km gibi etkileyici bir menzil sunmasına olanak sağlar.

Yedi koltuklu SUV, önümüzdeki yıldan itibaren ABD’de üretilecek ve daha sonra Çin’de başka bir üretim tesisi açılacak. Her iki üretim tesisi de karbon nötr olacak.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!