Volvo’nun zirvesinde görev değişikliği

Volvo’nun zirvesinde görev değişikliği

İsveçli otomobil üreticisi Volvo yeni CEO’sunu atadı. Jim Rowan, Mart 2022’de Håkan Samuelsson’dan CEO olarak devralacak.

Volvo Cars, Håkan Samuelsson yönetiminde, markayı 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir otomobil üreticisi yapmak ve 2025 yılına kadar tüm satışların %50’sini elektrikli olmak üzere, içten yanmalı motora veda etmeye başladı.

Volvo Cars’a göre, Samuelsson’un sözleşmesi, on yıllık bir görev süresinin ardından Mart 2022’de sona eriyor ve bu sırada Volvo Cars yönetim kurulundan da ayrılıyor. Elektrikli otomobil yan kuruluşu Polestar’a planlanan halka arzında eşlik etmek üzere kısa süre içinde Volvo ailesinde kalacak. İsveçli CEO, VW Grubu’ndaki geçmişi nedeniyle akıcı Almanca konuşuyor. Polestar’a SPAC sürecinde rehberlik ettikten sonra emekli olacak. Kendisi Mart ayında 71 yaşına girecek.

Jim Rowan, Volvo Cars’ın CEO’su ve başkanı olarak görevi devraldığında, İngiliz vatandaşı olan yönetici otomobil endüstrisindeki deneyiminden yararlanamayacak. Kendisi şu anda Ember Technologies’in CEO’su (sıcaklık kontrollü bir akıllı bardak üreticisi), PCH International’da yönetim kurulu üyesi, yatırım şirketi KKR’de kıdemli danışman ve Nisan 2021’den bu yana Henkel’in hissedarlarından birisidir. Daha önce de Dyson’da 2012’den 2017’ye kadar COO ve 2017’den 2020’ye kadar CEO olarak sekiz yıl geçirdi.

Volvo, dönüşüm stratejileri ve müşteri katılımındaki uzmanlık gibi teknoloji ve tüketici sektöründeki bu deneyimin yanı sıra dijitalleşme, yenilikçilik, mühendislik ve tedarik zincirlerine değer verdiğini söylüyor. Volvo yönetim kurulu başkanı Eric Li şöyle açıklıyor: “Volvo Cars, dijitalleşmede hızlı bir dönüşüm geçiriyor. Bu nedenle otomotiv endüstrisi dışından küresel CEO deneyimine sahip birini getirmek istedik. Jim, Volvo Cars’ı geleceğe taşıyacak doğru kişi; bu da onun kendi alanında en hızlı dönüştürücü olmasına ve milyonlarca doğrudan tüketici ilişkisine sahip tamamen elektrikli bir şirket olmamıza olanak sağlayacak.”

Li ayrıca Samuelsson’a “Volvo Cars’ta son on yıldaki bağlılığı ve kararlılığı için” teşekkür etti. Li, “Håkan, yönetim ekibiyle birlikte yenilenmiş ve güçlü bir ürün hattı yarattı, Volvo’yu gelecek için iyi konumlanmış bir premium marka olarak yeniden kurdu ve Volvo Cars’ın başarılı bir şekilde listelenmesini sağladı.”

Volvo, elektrikli modellerinin yalnızca çevrimiçi satışı veya Polestar ve Volvo’nun elektrikli modellerinde Android Automotive entegrasyonu gibi dijitalleşme alanlarında bazı adımlar attı. Rowan’ın stratejiyi nasıl daha da geliştireceği tam olarak henüz belli değil. Yeni CEO genel konuşarak, “Şirket için böylesine heyecan verici bir zamanda ve hem endüstri hem de tüketiciler için böylesine dönüşümsel bir zamanda Volvo Cars’a katılmaktan çok mutluyum” diyor. “Volvo Cars’ın yenilikçilik, güvenlik ve kalite konusundaki güçlü sicili, birinci sınıf yetenek ve ilham verici sürdürülebilirlik ve teknoloji yetenekleriyle birleştiğinde, onu önümüzdeki yol için güçlü oyunculardan biri haline getiriyor.”

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!