Yeni güncellemeyle Tesla, lastiklerin Ne zaman değişeceğini söyleyecek

Yeni güncellemeyle Tesla, lastiklerin Ne zaman değişeceğini söyleyecek

Yeni bir güncelleme, Tesla aracınızın lastiklerin ne zaman düzensiz şekilde aşındığını veya diş derinliğinin ne zaman çok düşük olduğunu bilmenizi sağlayacak. Bu sihir gibi görünse de, yeni işlevin arkasında basit bir açıklama var.

Tesla, bilişim teknolojileri endüstrisinde görüldüğü gibi, otomotiv endüstrisini kablosuz güncellemeler dünyasına tanıttı. Amerikalı EV üreticisi zaman zaman, genellikle üç ayda bir ya da gelişigüzel şekilde, otomobillerine güncellemeler gönderiyor. Bu güncellemelerden bazıları, yazılım optimizasyonlarının yanı sıra yeni işlevler de içeriyor. Tesla, güncellemeyle gelen yeni özellikler hakkında her zaman bilgi vermiyor.

Son zamanlarda sessizce Tesla otomobillerine aktarılan yeni bir işlev, Drive Tesla Canada’daki kullanıcılar tarafından keşfedildi. #2021.44.5 yazılım sürümünde yer alan bu özellik, lastik aşınmasını doğru bir şekilde izlemenin yanı sıra lastiklerin ne zaman eşit olmayan şekilde aşındığını söylemeye olanak tanıyor. Yayın tarafından yayınlanan ekran görüntüleri, sürücüye “arka lastik dişlerinin çok düşük” olduğunu bildiren bir uyarı mesajı gösteriyor ve lastik kontrolü veya değişim tavsiye ediyor.

Bu mesajı gördüğünüzde aklınıza gelen ilk şeyin “diş derinliğini nasıl bilebilir?” olduğunu duyar gibiyiz. Ama hemen paniklemeyin; bu teknolojinin arkasında basit bir açıklama var. Lastik aşındıkça çapı küçülür, bu da tekerleğin yeniyken olduğundan daha hızlı dönmesini sağlar. Şimdi, elbette, basınç düştüğünde lastik de küçülür, ancak lastik basınç sensörleri zaten bunu bildirdiğinden, dönüş hızına karşı lastikteki hava basıncını dikkate alarak lastik sırtı aşınmasını tahmin etmeleri kolaydır. Hatta yakın geçmişe kadar bazı büyük üreticilerin modelleri lastik basınçlarını bu şekilde takip ediyorlardı.

Benzer şekilde, bir tekerlek diğerlerinden daha hızlı döndüğünde (lastik basıncının aynı olduğu varsayılırsa), bu dört tekerlek arasında eşit olmayan aşınmanın kesin bir işaretidir. Elbette, aynı lastikte düzensiz aşınma olduğunda, örneğin süspansiyon düzen ayarının yanlış olması veya hasar görmesi gibi durumlarda otomobil bunu fark etmez.

Bu güncelleme küçük görünüyorsa, Tesla’nın en azından Avrupa pazarına yönelik Model 3 ve Model Y için kısa sürede daha tutarlı bir güncelleme yelpazesi hazırladığını bilmelisiniz. Bununla birlikte, bu güncellemelerin Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere diğer pazarlarda satılan otomobillere de ulaşması bekleniyor.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!