Yurtdışından İkinci El Otomobil İthalatı Mümkün Mü?

Yurtdışından İkinci El Otomobil İthalatı Mümkün Mü?

Kişiye özel ithalatlar yapan bir kuruluş olarak en sık cevapladığımız sorulardan birine cevap veriyoruz: İkinci el otomobil ithalatı mümkün mü, veya ikinci el otomobil ithalatı nasıl yapılır?

Bu sorunun kısa ve net bir cevabı var: Güncel mevzuat kapsamında mümkün değil.

İkinci el piyasasının geldiği son durum nedeniyle bu durumun değişeceğine dair dedikodular artmış olsa da henüz yapılan bir açıklama veya bir çalışma yok.

Güncel mevzuat kapsamında ülkemize yalnızca mevcut model yılındaki otomobilleri ithal edebiliyoruz. Tabi ki tek koşul bu değil. Aynı zamanda kilometresinin 350’den düşük ve daha önceden plakalandırılmamış olması şart.

Ancak ikinci el klasik otomobil ithalatı mümkün. Eğer beğendiğiniz otomobil 50 yaşından daha eskiyse bizim gibi yetkili kuruluşlar vasıtasıyla Türkiye yollarında tadını çıkarabilirsiniz. Bu durumda araç bedeli (minimum araç bedeli 35.000 USD’dir) ve motor hacmi üzerinden güncel mevzuata göre ÖTV’si hesaplanır ve ithalatı gerçekleştirilir.

10 Replies to “Yurtdışından İkinci El Otomobil İthalatı Mümkün Mü?”

 1. Ömer Haluk TURANLI

  Cevap

  Sayın Albayrac yetkilileri. Yukarıda bahsi geçen, klasik araba ithalatı ile ilgili mevzuatı paylaşmanız mümkünmüdür? Şimdiden teşekkürler, hayırlı işler.

  1. Albayrac

   Cevap

   Merhaba Ömer Bey, Klasik otomobil ithalatı için aracın 50 yaşından büyük olması gerekmektedir. Minimum bedel 35.000 USD’dir. Saygılarımızla…

 2. Ömer Haluk Turanlı

  Cevap

  Bilgi için teşekkür ederim. Saygılarımla

 3. nima

  Cevap

  merhba YURTDIŞINDAN İKİNCİ EL OTOMOBİL İTHALATI MÜMKÜN MÜ ? evet sa gümrük vergisi nasil ? ötv si ne kadar ? başka masraf var sa söyler misin lütfen ?

  1. Albayrac

   Cevap

   Merhabalar, yazıda da belirttiğimiz gibi 2.el araç ithalatı mümkün değildir.

 4. Enver Coskun

  Cevap

  Merhaba, bir sorum olucakti. Yurtdisinda oturuyorum, kesin donus halinde kendi aracimi getirip turkiyede ruhsat ve plaka cikarmak mumkunmu?

 5. Roman

  Cevap

  Merhaba iyi günler, şöyle bir sorum olacaktı. Türkiyede ikamet eden ve çalışan bir yabancıyım. Ukrayna’da ise 1996 model Toyota Supram var. Çok sevdiğim ve değer verdiğim araba, onu buraya getirip kullanabilir miyim ? Ötvsi, vergisini ödemeye razıyım. Satmama koşuluna da razıyım. Sadece buraya getirip çık uğraş ve emek verdiğim aracımız kullanmak istiyorum.

  1. Albayrac

   Cevap

   Merhabalar, 6 ay yurtdışında kaldıysanız yabancı plaka olarak getirebilirsiniz. Ancak TR plakaya çeviremezsiniz. Saygılarımızla…

 6. Gökhan

  Cevap

  Eksik bilgi vermişsiniz.
  Yurtdışından sıfır ya da ikinci el fark etmeksizin faturalı olarak araç satın alınır, ancak plaka çıkarılmaz ki o ülkeye vergi ödenmesin. Nakliye yoluyla Türkiye’ye getirilir, gümrüğe sokulur. Vergileri ödenir, akabinde muayene ve ruhsat işlemleri yapılır. Hayırlı olsun.
  Yasal olarak mümkün mü? Evet!
  Yapılan masrafa, harcanan efora değer mi? Hayır!
  Sonuç olarak mümkün ama attığın taş ürküttüğün kuşa değmez.
  Ha tabi Türkiye’de olmayan bir aracı çok istiyorsanız yapılabilir. Örneğin Tesla!

  1. Albayrac

   Cevap

   Merhabalar, 2.el araç ithalatı mümkün değildir, sadece klasik araçların ithalatı mümkündür. Saygılarımızla…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir