Zero Labs restorasyonların geleceği olma yolunda

Zero Labs restorasyonların geleceği olma yolunda

Restomod olarak adlandırılan, klasik otomobillerin modern bileşenlerle yeniden yorumlanması olayı günden güne popülerliğini arttırıyor. Modifiye firmaları, üreticiler, hatta tasarımcılar bile bu işin içine girmeye başladı.

Bu ana akımın bir diğer türevi de “elektromod”. Buradan klasik otomobiller yeniden yorumlanırken çevrecilik ve verimlilikten bir haber içten yanmalı motorları elektrik gücüne transfer ediliyor. Fakat bu işlemin de kendine göre zorlukları var. Motor ve batarya seçeneklerine girdiğiniz zaman karar verme ve tedarik etme süreci biraz sancılı olabilir.

Bu yüzden California merkezli elektrikli otomobil atölyesi Zero Labs “en sevilen klasik benzinli ve dizel araçları temiz enerji kahramanlarına dönüştürmek için özel olarak geliştirilen dünyanın ilk eksiksiz elektrikli platformunu” geliştirdi.

Bu platform Ford Bronco, International Scout, Toyota FJ serisi ve Series II, III gibi çeşitli Land Rover’lar dahil olmak üzere bir dizi klasik arazi aracına uyacak şekilde değiştirilebilen kaykaya benzetilen bir şasiyi kullanıyor. Kaykay benzetmesini yaptık, çünkü yeni şasinin lansman sayfası bile, özellikle bu tabirle alay ediyor. Bunun yerine onu “klasik elektrikli platform” olarak kategorize ediyor.

Tüm ayrıntılar daha sonraki bir tarihte açıklanacak, ancak platformda 85 veya 100 kWh kapasiteli zemine monte edilmiş bir lityum iyon batarya bulunuyor. Düşük kapasiyeli batarya 320 km’yi aşan bir menzil sağlarken, 100 kWh batarya bunu 380 km’nin üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Platformda tüm bileşenlerin sorunsuzca monte edilebileceği şasi mimarisinin haricinde bağımsız bir süspansiyon, rejeneratif fren sistemi ve 300 hp üreten arkada konumlandırılmış bir elektrik motoru bulunuyor. Müşteriler ayrıca dört tekerlekten çekiş ve 600 hp güç sağlayan çift motorlu bir güç ünitesi de seçebilirler. Seçeneklerden bahsetmişken; havalı Fox Racing süspansiyon ve Brembo frenler de sipariş edilebilir. İdeal şekilde %50-%50 ağırlık dağılımına sahip şasiyi satın alanlar bu yol tutuş odaklı seçenekleri tercih edeceklerdir.

Klasik gövdeler sadece yeni mimarinin üzerine otururken, kabinde bazı küçük değişiklikler olacak. Araçlar özellikle orijinal göstergelerin aslına sadık bir şekilde yeniden yaratılan dijital bir gösterge paneli ile donatılacak.

Satın alınan her şasi, Zero Labs’ın kendisinin 30 günlük “kesintisiz dönüşümünü” içeriyor. Bu da Zero Labs’in dönüşüm seçenekleri içinde en anahtar teslim iş yapan şirket olacağının işareti.

Üretimin önümüzdeki yıl başlaması planlanıyor ve her Classic Electric Platform siparişi “sökme, hazırlık, dönüştürme ve test için tam iş gücü” aşamalarını içerek. Bu denklemdeki büyük bilinmeyen ise fiyatlandırma. Dedikodular Land Rover modellerinin 185.000 Dolar’dan başlayacağı yönünde ama henüz net bir şey söylemek zor. Tek bildiğimiz bu özel işlemin sıradan veya ucuz olmayacağı.

Zero Labs için bu arazi otomobilleri şimdilik sadece başlangıç. Şirketin planları arasında geçmişiyle yıldızlaşan klasik 911’ler ve Mustang’lerin de dahil olduğu pek çok otomobil için dönüşümler var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!