Daha önce bu Pontiac’ı duymamış olabilirsiniz

Daha önce bu Pontiac’ı duymamış olabilirsiniz

1980’lerin F-body Pontiac Firebird’ü, Knight Rider dizisindeki başrolü sayesinde inanılmaz popülerdi ancak Firebird altyapısına sahip Tojan, çoğu insanın farkında olmadığı bir otomobil. Bu siyah örnek, özel tasarımını en iyi şekilde sergiliyor ve Bring a Trailer’da açık artırmaya çıkıyor. Resmi bir üretim ile bağımsız bir üretim arasında bir yerde olan bu otomobil, neredeyse herkesin ‘Bu nedir ki?’ diye soracağı Pontiac’ın fazla bilinmeyen tarihinin parçası olarak göze çarpıyor.

1980’lerin başında Pontiac, kendini diğer GM markalarından ayırmak için fırsat arıyordu. Yöneticiler “Heyecan yaratıyoruz!” sloganına odaklanmışlardı ve bu nedenle, neo klasik Excalibur’a benzer otomobiller üreten Omaha, Nebraska merkezli Knudsen Automotive şirketi ile anlaşma yaparak, Firebird altyapılı bir prototip hazırlattılar. Bu otomobil üst düzey performans ve özel birliktelik sunacaktı. Tojan’ın tasarımı, Harry Bentley Bradley tarafından yapılmıştı. Bradley, daha önce orijinal Hot Wheels oyuncak arabalarının çoğunu ve modern Oscar Meyer Weinermobile’ini tasarlamıştı. Ne yazık ki, Tojan, onun çalışmalarının çok daha az bilinen bir örneği olacaktı.

İlk Pontiac Tojan prototipi iddia edildiğine göre bir performans canavarıydı, V8 motoru Gale Banks çift turbo kiti ile donatılmış ve tahmini 800 beygir gücüne sahipti. Döneminde, Bonneville’in tuz zeminli düzlüklerinde Banks’ın tekrarlayan rekorlarlarıyla 330km/s hıza ulaşmıştı. Ancak Pontiac, otomobilleri bu şekilde satışa çıkarmadı. Cabrio ve coupe seçenekleriyle Tojan’lar standart 5.0 litrelik veya 5.7 litrelik GM V8’ler ile Pontiac bayilerinde satışa sunuldu. Turbo ve süperşarj seçenekleri opsiyonel olarak listelendi.

Satışa çıkan otomobil de, dört vitesli otomatik şanzımana, standart 205 beygir gücündeki L98 5.7 litrelik V8 motora sahip. WS6 performans süspansiyonu, kilitli diferansiyel ve dört disk frenle donatılmış. Toplam 130 ila 150 adet Pontiac Tojan üretildi ancak hayatta kalanlar nadir. Bring a Trailer açık artırması 11 Ocak’ta sona eriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!