Bu otomobil diğer tüm elektrikli araçlardan daha hızlı şarj oluyor

Bu otomobil diğer tüm elektrikli araçlardan daha hızlı şarj oluyor

İngiltere Cambridge’de bulunan start-up firması Nybolt geçtiğimiz yıl ciddi bir iddia ile ortaya çıkmıştı. Nybolt, 6 dakikada şarj edilebilecek bir elektrikli spor otomobil üreteceğini duyurdu. Jaguar tasarımcısı Ian Callum’un da projeye dahil olduğu duyulduğunda, beklentiler artmıştı. Şimdi ise firma, iddiası kanıtlamanın da ilerisine giderek, 4 dakikada 37 saniyede %10’dan %80’e kadar şarj olabilen Nybolt EV prototipi ile karşımızda.

Tam 600.000 km boyunca, 4000 kez tam hızlı şarj yapılan prototip, aynı zamanda dayanıklılık konusunda da ciddi bir aşama kaydetti. Tüm bu süreçten sonra bataryanın da %80 verimle çalışabildiği açıklandı. Toplam 250 km menzile sahip otomobilin, şehiriçi kullanımlar için eşsiz bir pratiklik sunması planlanmış.

Nybolt, hafiflik sağlaması amacıyla, tıpkı Tesla Roadster’da olduğu gibi bir Lotus Elise’i temel almış. İlk nesil Lotus Elise’lerin toplam ağırlığı sadece 690 kg’dı ve batarya ve elektrik motoruyla birlikte Nybolt’un ağırlığı 1250 kg’a çıkmış. Yeni entegre kontrol ve soğutma sistemleri ile bataryada kullanılan yeni nesil malzemeler sayesinde, bu prototip, en hızlı şarj olan otomobilin bile iki katı hızlı şarj imkanı sunuyor.

50 milyon Sterlin yatırım alan firmanın CEO’su Sai Shivareddy konu hakkında şu şekilde bir açıklama verdi : “Elektrikli otomobil tasarımcılarının karşılaştığı zorlukların üstesinden gelmek, çığır açan hızlı şarj pillerimizin gelişiminde kilit rol oynamıştır. Daha önce hafif ve hızlı şarj edilebilen bir aracı üretmek, batarya ömründen ödün vermeden mümkün değildi ve bu nedenle insanlar araçlarda pahalı ve büyük batarya paketlerine güveniyorlardı. Benzersiz teknolojimiz sayesinde altı dakikalık şarj süresine sahip bir araç elde ettik ve daha az zamanda daha fazla güç sağlayabilen ve daha hızlı şarj edilebilen daha küçük batarya paketleri geliştirdik.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!