Bertone’den yeni bir hypercar: GB110

Bertone’den yeni bir hypercar: GB110

110 yıl önce gövde üreticisi (coach builder) olarak faaliyetlerine başlayan ve sonrasında birçok otomotiv devine tasarımlar yapan firma, kuruluşunun 110. yılını kutlamak amacıyla ilk hiper otomobili GB110’u tanıttı. Sadece 33 adet üretilecek bu özel otomobilin şimdiden sahipleri belirlendi ve Top Marques Monaco 2024 organizasyonunda ilk kez boy gösterdi.

İki kişilik otomobil İtalyan tasarımı, Alman motoru ve Fransız teknik çözümlerinin karması ışığında imal edildi. Audi’den tanıdığımız 5.2 litrelik V10 motor çift turbo sayesinde GB110’ın gövdesinde, 1.140 bg güç ve 1.000 Nm tork üretiyor. 7 ileri çift kavramanın eşlik ettiği bu 1.000 bg’nin üzerinde motor, 4 çekiş sistemi ve 1.420 kg’lık toplam ağırlığıyla birlikte otomobili, 0’dan 300 km/s hıza sadece, 12.9 saniyede ulaştırıyor. Otomobilin son hızı da, 350 km/s ile sınırlandırılmış.

Önde 21″, arkada 22″ dövme çelik jantlara, karbon seramik frenler eşlik ediyor. 33 otomobilin hepsi tamamen kişiselleştirilmiş bir şekilde, karbon iç ve dış mekan parçalarıyla birlikte üretilecek. Fotoğraflarda görülen tanıtım aracında ise Grigio Rinascimento adı verilen gri renk tercih edilmiş.

GB110’un tasarımında Bertone’nin daha önce tasarladığı Lamborghini Miura and Countach, Fiat X1/9, Lancia Stratos Zero ve Alfa Romeo B.A.T.’den esintiler hissediliyor. Otomobilin tanıtımına, Monaco Prensi II. Albert, Monaco Devlet Bakanı Pierre Dartout ve Nuccio Bertone’nin kızı Barbara Bertone katıldı. Otomobillerin tümü sahiplerini bulduğu ve opsiyonlara göre fiyatlarda farklılık olduğu için fiyat konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!