Corvette, Elektrik ile tanıştı: Yeni Chevrolet Corvette E-Ray

Corvette, Elektrik ile tanıştı: Yeni Chevrolet Corvette E-Ray

70 yıldır aralıksız üretilen bir Amerikan ikonu olan Corvette, elektrik gücü ile tanıştı. Elektrik ile tanışan her spor otomobil gibi Corvette E-Ray’de gelmiş geçmiş en hızlı Corvette olarak karşımıza çıkıyor.

Yeni Corvette E-Ray’in tanıtımında konuşan General Motors Başkanı Mark Reuss, Corvette’nin 70 yıllık tarihine vurgu yaptı ve ”Corvette müşterilerinin her hava koşulunda otomobilini kullanabilmesi” için E-Ray’i geliştirdiklerini açıkladı. E-AWD isimli dört çeker sistemi sayesinde Corvette E-Ray sahipleri otomobillerini kullanmak için gökyüzüne bakmak zorunda kalmayacaklar.

Tarihi bir öneme sahip olan E-Ray’in teknik detaylarına bakmaya başlayalım.

Güç ünitesi kısmına baktığımızda karşımıza oldukça yakından tanıdığımız LT2 kodlu 6.2 litrelik küçük bloklu V8 motoru görüyoruz. Bu V8 motor, 495 hp güç üretiyor ve ürettiği tüm gücü arka aksa iletiyor. Ön aksın üzerine yerleştirilmiş olan elektrik motoru ise 162 hp güç üretiyor. İki motorun kombine çalışması durumunda ortaya çıkan toplam güç 655 hp’ye ulaşıyor. Tarihteki ilk hibrit Corvette olan E-ray, 1.9 kWh’lik bir lityum-iyon bataryaya sahip. Bu batarya sayesinde Corvette E-Ray tamamen elektrikli olarak 72 km/sa hıza ulaşabiliyor.

Corvette E-Ray’in sahip olduğu akıllı dört çeker sistemi eAWD’de Corvette tarihinde bir ilk olma özelliğini taşıyor. Son derece teknolojik bir dört çeker sistemi olan eAWD, sürekli olarak yol yüzeyini analiz ediyor ve maksimum tutunma için optimum ayarları sürekli sürücüye sağlıyor. eAWD, gerektiğinde içten yanmalı motorun ürettiği gücü ön aksa da aktarabiliyor. Bu sayede eAWD, Corvette E-Ray için sürekli olarak maksimum stabilizasyonu sağlamış oluyor.

Corvette E-Ray hepimizin beklediği gibi, çıkarılabilir tavanlı coupe ve elektrikli olarak açılıp kapanabilen Convertible versiyonları ile satışa sunulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!