FRANSIZ İŞİ: A110 R

FRANSIZ İŞİ: A110 R

Renault Group çatısı altında faaliyetlerini sürdüren spor otomobil markası Alpine, ikonik modeli A110’nun çok daha agresif bir versiyonu olan A110 R’ın dünya lansmanını yaptı. Alpine yetkilileri model isminin sonunda bulunan R takısını ”Radikal” olarak isimlendiriyor.

Şu an dünyada üretilen en ikonik otomobillerden biri hiç şüphesiz Alpine A110. Birçok otomobil tutkunun hayallerini süsleyen A110, şimdi çok daha hızlı bir versiyon ile karşımıza çıkıyor. Tüm otomobil gurularının bildiği gibi Renault, ralli ve Formula 1 tecrübelerinden dolayı çok iyi bir mühendislik kabiliyetine, veri tabanına ve AR-GE’ye sahip. Renault sahip olduğu bu önemli kabiliyetlerini de Alpine markası altında A110 modeli ile tüm dünyaya gösteriyor.

A110 R’ın özelliklerine bakmaya başladığımızda karşımıza tam bir ”eğlence makinesi” çıkıyor. Alpine mühendisleri, zaten çok hafif bir otomobil olan A110 S’in ağırlığını daha da düşürmek için çok ciddi bir mesai yapmış. Bu çalışmalar sonucunda A110 R’ın toplam ağırlığını 1082 kilogramda tutmayı başarmışlar. Bu değer A110 S’e göre 34 kilogramlık bir ağırlık tasarrufunun yapıldığını gösteriyor.

1.8 litrelik turbo dört silindirli motoru A110 R’da da görüyoruz. Toplam 300 hp güç ve 340 Nm tork üreten bu motor tahmin edeceğiniz gibi yine otomobilin tam ortasına konumlandırılmış. 7 ileri çift kavrama bir şanzımana sahip olan A110 R, ürettiği gücü sadece arka tekerlerine iletiyor.

0-100 km/sa hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlayan A110 R’nin sürtünme katsayısı düşürülürken yere basma kuvveti de arttırılmış. Böylelikle özellikle pist günlerinde Alpine A110 R’ın çok keyifli bir sürüş makinesine dönüşmesi kaçınılmaz oluyor.

Uzun yıllardır Formula 1 tecrübesine sahip olan Alpine’nin karbon fiber konusunda ciddi bir tecrübeye sahip olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bundan dolayı A110 R’da karbon fiber’in çok akıllıca kullanıldığını söyleyebiliriz. Ön kaput, tavan ve arka cam bölmesi tamamen karbon fiberden üretilmiş. Bunun yanında jantlar da tamamen karbon fiber kullanılarak üretilmiş. Ön ve arka jantların tasarımının farklı olmasının nedeni ise yapılan aerodinamik geliştirmeler. İç mekanı incelediğimizde koltuklarvdikkatimizi çekiyor. Sabelt marka, tamamen karbon fiberden üretilen koltuklar otomobilin 5 kilo hafiflemesine katkı sağlamış. Bunun yanında A110 R, diğer A110 ailesi üyelerine göre çok daha alçak, çok daha sert bir süspansiyon sistemine sahip. 320 mm’lik Brembo frenler ve Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikler ise standart olarak müşterilere sunulacak.

2023 yılının içinde üretimine başlanacak olan A110 R’ı sadece ”Alpine Formula 1 Takımı” rengi ile sipariş edebiliyorsunuz. Eğer sizde bir A110 R sahibi olmak isterseniz Albayrac ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!