De Tomaso P72’nin sürüş videosu otomobil severleri heyecanlandırdı.

De Tomaso P72’nin sürüş videosu otomobil severleri heyecanlandırdı.

Mangusta ve Pantera gibi modeller sayesinde tüm dünyada tanınan De Tomaso markası, tüm otomobil severlerin kalbinde özel bir yere sahip. Yıllar sonra yeniden canlanan otomobil üreticisi şu anda P72 modeli üzerinde çalışıyor ve De Tomaso, P72’nin ilk gerçek sürüş videosunu kısa süre önce takipçileriyle paylaştı.

Spesifik olarak bu videodaki P72, V12 bir motora sahip bir prototip. Üretim versiyonunun, yaklaşık 700 beygir güc üretebilen süperşarjlı 5.0 litrelik bir V8 kullanması bekleniyor. Üretilen güç, altı ileri manuel şanzıman üzerinden aktarılıyor. Ancak videodaki 12 silindirli makinenin harika bir ses çıkardığını belirtelim.

P72, De Tomaso’nun klasik modellerini anımsatan bir tasarıma sahip. Gövdenin altında Apollo Intensa Emozione modelinden alınan tamamen karbon fiber bir şasi var. Bu iki markanın ortak şasi kullanmasının nedeni, Ideal Team Ventures’ın her iki otomobil üreticisinin de sahibi olması olarak görülüyor. De Tomaso yalnızca 72 adet P72 üretmeyi planlıyor ve otomobilin başlangıç fiyatı olarak 750.000 € civarlarında olacağı belirtiliyor.

De Tomaso bir süredir P72’yi Amerika Birleşik Devletleri’nde üretmeyi planlıyordu. Ancak COVID-19 pandemisi şirketin planlarını değiştirmeye zorladı ve şirket Almanya’da Nürburgring yakınlarında bir tesis kurmaya karar verdi.

De Tomaso ayrıca daha güçlü bir otomobil olan P900 üzerinde de çalışıyor. Her biri 3 milyon dolardan başlayacak olan P900’den sadece 18 adet üretilecek. P900’de 12.300 devir çevirebilen bir V12 motor veya V10 motor kullanılacak. Motor Judd’tan tedarik edilecek. Xtrac sıralı şanzıman gücü sadece arka tekerleklere gönderecek. De Tomaso P900 sahiplerinin yarışabileceği bir De Tomaso Competitionizione isimli bir yarış serisi de oluşturacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!