Ferrari, karlılıkta rakip tanımıyor.

Ferrari, karlılıkta rakip tanımıyor.

Şu sıralar tüm dünyaya büyük bir darbe vuran corona virüs ile mücadelede aktif rol alan Ferrari’nin 2019 faaliyet raporu Fiat Group World tarafından açıklandı. Fiat Group World’un resmi bir kurum olmamasına rağmen yıllardır tutarlı, doğru veya doğruya en yakın bilgileri takipçileri ile paylaştığını hatırlatalım.

2014 senesine dönelim. Sergio Marchionne’nin Ferrari’nin başına geçmesiyle Ferrari, doğru veya yanlış olduğu hala tartışılan farklı bir yönetim stratejisine yönelmişti. Önce resmi olarak FCA’dan ayrılan şirket daha sonra New York Borsası’nın da içinde olduğu pazarlarda hisselerinin çoğunluğunu halka açmıştı. Bu süreç içinde satış adetlerini sürekli yükselten Ferrari, yarış takımı olan Scuderia Ferrari’ye de daha fazla kaynak ayırıp tekrar şampiyonluklar kazanmak istiyordu. Ferrari’de izlediği stratejileri nedeniyle şirketin hayranları tarafından çok eleştirilen Marchionne, Formula 1 takımının başına getirdiği Maurizio Arrivabene’nin özlenen şampiyonluğu bir türlü Maranello’ya getirememesine rağmen takımın başında kalmasından dolayı da büyük eleştiriler almaya devam ediyordu. Sergio Marchionne 2018 yılında hayatını kaybettiğinde çok farklı bir Ferrari bırakmıştı. 2018 yılında Ferrari’nin İcra Kurulu Başkanlığı koltuğuna oturan eski Philip Morris başkanı Louis Camilleri’de satış ve karlılık odaklı stratejiyi sürdürmeye devam etti ve Ferrari’yi bugün otomotiv sektörünün en karlı şirketleri arasında zirveye oturttu. 

Fiat Group World’deki rapora göre Ferrari 2019 yılında 10.131 otomobil sattı ve otomobil başına ortalama karını çok yukarılarda tutmaya devam etti. Web sitesininin açıkladığı rakamlara göre Ferrari 2019’da sattığı otomobil başına ortalama 86.369 € kar etti. Markanın 2019 yılında elde ettiği toplam ortalama kar ise 875.004.339 € olarak gerçekleşti. Ferrari’nin bir otomobil satarak elde ettiği kara ulaşmak isteyen BMW’nin 30, VW’nin 56, Mercedes’in 67, Ford’un ise 908 otomobil satması gerekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!