FERRARI’NIN ALTI SİLİNDİRLİ YENİ MODELİ 296 GTB TANITILDI

FERRARI’NIN ALTI SİLİNDİRLİ YENİ MODELİ 296 GTB TANITILDI

Geleceğine odaklanan Ferrari, yetmişli yıllardan bu yana yola çıkan ilk altı silindirli motorlu modeli yeni 296 GTB’yi tanıttı. Ailede F8 Tributo’nun üzerinde konumlanması için tasarlanan otomobil hakkında Ferrari, “ürün yelpazemizde sürmesi en eğlenceli model” olduğunu iddia ediyor.

296 GTB olarak adlandırılan yeni otomobil, F8’in turbo beslemeli sekiz silindirli motorunu hibrit destekli bir V6 ile değiştiriyor ve bu sayede Ferrari’nin, Dino 246’dan (özünde Ferrari logoları taşımayan bir otomobil) bu yana ilk altı silindirli spor otomobili olarak karşımıza çıkıyor. Yollardaysa 2022 yılında görebileceğiz.

Ancak iki silindir kaybının performansta düşüşe neden olacağından endişe ediyorsanız, içiniz rahat olsun. 2.9 Litrelik 120 derece açılı V6 motor tek başına 654 hp üretiyor ve bu da litre başına 218 hp’ye tekabül ediyor. Bu litre başına güç verisi seri üretim otomobiller için bir rekor. Elektrik motorunu da eklediğinizde toplam 830 hp ve 740 Nm torku bir araya getirerek 296 GTB’yi 710 hp’lik F8 Tributo veya 671 hp’lik McLaren Artura’dan önemli ölçüde daha güçlü hale getiriyorsunuz.

Geliştirme sırasında Ferrari mühendislerinin, kendine özgü işitsel karakteri ve performans potansiyeli nedeniyle yeni F163 motorunu “küçük V12” olarak adlandırdıkları söyleniyor. 8500 d/dak’lık maksimum devir de 812 Superfast’taki V12 ile paylaşılıyor.

Ferrari, arkadan çekişli 296’nın 2,9 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ve 0’dan 200 km/s’ye 7,3 saniyede ulaşması için bu paketin yeterli olduğunu söylüyor. Referans olarak, F8 Tributo’nun aynı hızlara ulaşması için 2.9 ve 7.6 saniyeye ihtiyacı vardı. Ferrari, 296’nın Fiorano pistini 1 dakika 21 saniyede turlayabileceğini iddia ediyor ki bu F8’den 1.5 saniye daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Dışarıdan, 296’nın tasarımı büyük ölçüde daha büyük SF90’dan ve ayrıca Ferrari’nin 1960’lardan kalma klasik 250 LM yarış otomobilinden ilham alıyor. Aktif bir arka spoyler, genel tasarımı daha temiz tutarken 250 km/s hızda 360 kg’lık yere basma kuvveti sağlıyor. B sütunu ile tavan paneli arasındaki net ayrım, kaçınılmaz Spider versiyonunun nasıl görüneceğine dair ipuçlarını veriyor.

İç mekan benzer şekilde daha sade ve çoğu modern otomobilde gördüğümüz konsola monte büyük dokunmatik ekranların yokluğunda kesinlikle sürücü odaklı. Gösterge panelinin şekli – şanzıman tüneliyle neredeyse bağlantısız uzun yatay form – 1970’lerdeki orijinal V6 Dino’nun gösterge panelini andırıyor.

Peki bu yeni hibrit sistem nedir? Elektrik desteği, içten yanmalı motor ve sekiz vitesli şanzıman arasına monte edilmiş tek bir 164 hp’lik elektrik motor ve zeminin altına monte edilmiş 7.45 kWh pil paketinden geliyor. Üç motorlu SF90 hibrit ve 296’nın rekabet edeceği McLaren’in yeni Artura’sında olduğu gibi, özel bir EV modu var. Ferrari, Artura için McLaren’in iddialarından 5 km daha az olan 25 kilometrelik bir elektrik menzili sunuyor. Ferrari’nin yaklaşmakta olan Purosangue SUV’unda bu hibrit güç aktarma organından daha fazlasını veya en azından benzer bir versiyonunu görmeyi bekleyebilirsiniz.

McLaren gibi, Ferrari de hibrit donanım tarafından eklenen ağırlığı sınırlamak için çok çalıştı. İki silindir düşürmenin yanı sıra, 296, F8 Tributo’dan toplam 46 mm daha kısadır. Aks mesafesi de çevikliği arttırmak adına da 50 mm daha kısaltılmış.

296’nın 1470 kg kuru ağırlığı en hafif konfigürasyonunda eski F8 Tributo’dan sadece 35 kg daha ağır. Ancak McLaren, Artura’nın yeni rakibini 35 kg geride bırakmasından memnun olacaktır.

Ancak cüzdanınızı aynı anda daha hafif hale getirmeye hazırsanız, 296’nızla biraz daha hafif olma seçeneği var. SF90’da olduğu gibi, 296 da isteğe bağlı Assetto Fiorano pist paketi ile mevcuttur. Daha gelişmiş amortisörler, karbon gövde parçaları, kompozit arka cam ve yapışkan Michelin Cup 2 R lastikler, 12 kg daha azaltmaya yardımcı olur ve isteğe bağlı karbon fiber jantları tercih ederseniz, 7 kg daha tasarruf edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!