Gordon Murray T.33 Spider Tanıtıldı

Gordon Murray T.33 Spider Tanıtıldı

Otomotiv dünyasının yaşayan efsanelerinden olan Gordon Murray, bir süre önce kendi ismini taşıyan bir otomobil markası oluşturmuştu. T.33 isimli modeli ile tüm dünyada büyük ilgi gören marka, şimdi de T.33 modelinin üstü açılabilir versiyonunu tanıttı. T.33 Spider kesinlikle son dönemde üretilmiş en havalı üstü açık otomobillerden biri olarak dikkatleri üstüne çekecek.

Son dönemde otomobil tutkunlarını en heyecanlandıran markalardan belki de ilki olan GMA, T.33 modelinin Spider versiyonunu tanıttı. Tahmin edebileceğiniz gibi modelin elektrikli olarak açılıp kapanabilen bir tavan sistemi yok. Otomobilin tavanını, Corvette’lerden alışık olduğumuz şekilde siz söküyorsunuz. İki parça halinde sökülen tavanı ön tarafta yer alan bagajınıza yerleştirerek T.33 Spider’ınız ile otomobilinizin üstü açık bir şekilde gazlayabilirsiniz.

Otomobilin teknik özelliklerini de kısaca hatırlatmamız gerekirse,

T.33 Spider’ın motor kaputunun altında Coupe versiyonu ile birebir aynı bir güç ünitesi yer alıyor. Cosworth imzalı, 3.9 Litrelik atmosferik V12 motor toplam 617 PS güç üretiyor. Maksimum gücünü 10.500 devirde veren GMA.2 kodlu motor tam tamına 11.100 devir çevirebiliyor. Tamamen alüminyumdan üretilen motorun toplam ağırlığı ise sadece 178 kilogram. Tahmin edeceğiniz gibi bu otomobil ürettiği gücü 6 ileri manuel bir şanzıman ile tekerleklerine aktarıyor. Xtrac ile birlikte geliştirilen şanzıman 82 kilogram ağırlığı ile dünyanın en hafif spor otomobil şanzımanı unvanına sahip.

Ürettiği otomobillerin ağırlığı konusunda çok hassas olan GMA, bugüne kadar hep çok hafif otomobiller üretmişti. Bu gelenek T.33 Spider’da da devam ediyor. T.33 Spider, coupe olan kardeşinden sadece 18 kilogram daha ağır ve toplam 1108 kilogram.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!