Lamborghini, Motor Seslerine Göre Akort Edilmiş Spotify Listesini Yayınladı

Lamborghini, Motor Seslerine Göre Akort Edilmiş Spotify Listesini Yayınladı

Lamborghini, hayranlarını motorlarına bağlamanın bir yolunu buldu: Motorun hertz’leriyle “akort adilmiş” üç Spotify çalma listesi.

Aventador LP 780-4 Ultimae’nin 12 silindiri müziğe dönüştürülebilseydi hangi şarkı olurdu? Ve Huracán Tecnica, 8000 d’dak’da maksimum gücünü serbest bıraktığında hangi notayı çalıyor? Veya Urus Performante’nin düşük ve vuruş hızları hangi vurmalı çalgıya benziyor?

Lamborghini, çift turbo V8, atmosferik V10 ve V12 motorlarının benzersiz şarkılarını Spotify’da bulunan (grafik tasarımcı Vasjen Katro tarafından oluşturulan kapaklarla süslenmiş) üç çalma listesinden oluşan ve sesi ilişkilendirerek tasarlanan The Engine Songs ile kutluyor. Her liste için bilime ve zevke göre gümbürtüyle akort edilmiş yirmi dört parça seçilmiş.

Çoğu süper otomobil üreticisi gibi, Lamborghini de otomobillerinin her biri için keskin ve duygusal olarak çağrışım yapan bir egzoz sesi sağlamak için büyük çaba harcıyor. Bu yeni çalma listelerinin “duygusal ve serbest bırakılmış motorun sesini bilimsel olarak kükremesine ve titreşimlerine göre ayarlanmış şarkılarla yan yana getirmesi” amaçlanıyor.

Bu denge ve uyumu elde etmek için Lamborghini ses mühendisleri, müzik yapımcısı Alex Trecarichi ile çalıştı. Lamborghini motorlarını analiz etmek için fonksiyonları frekans bileşenlerine ayıran matematiksel bir formül olan “fourier dönüşümü”nden yararlandılar.

Trecarichi, “Bu prosedür, motorun ifade gücünün üç kesin aşamasıyla çakışan temel frekanslarını bulmamı sağladı: ateşleme (rölanti), 4.000 dev/dak hız ve maksimum güç,” diyor. V12 için bu frekanslar rölantide 92,50 Hz, 4.000 RPM’de 98 Hz ve 8.000 RPM’de 103,83 Hz’dir.

Bu amaçla Trecarichi, V12’ye özel Spotify çalma listesine bu frekanslarla eşleşen şarkılar ekledi. Adı The Engine Songs: V12. RICH MORE, Kiasmos, NTO, SUDO ve CatzClaw’dan şarkılar içerir. Lamborghini’nin NVH Koordinatörü Mario Mautone, bunun gibi bir çalma listesinin direksiyon başındaki deneyimi neden geliştirebileceğinden bahsetti.

Mautone, “Dikkat ettiğim yönlerden biri, Lamborghini’yi farklı kılan sesin sertliğidir” diye açıklıyor, “Bu, daha sonra psikoakustik deneyimde somutlaşan o ham, metalik yankı, ses dalgasına verdiğimiz kimyasal ve duygusal tepkidir. beyinler olumlu duygulara ve anılara dönüşür. Bu nedenle V12’nin sesini bir kemanın sesiyle ilişkilendiriyorum: yüksek notaların mükemmel bir enstrümanı, yüksekten keskinliğe bir kreşendo yapabilen ve Lamborghini V12 tarafından üretilene oldukça benzer.

Huracan’daki atmosferik V10’a ve Urus’taki çift turbo V8’e özgü diğer oynatma listeleri daha sonraki bir tarihte çıkacak. Şimdilik hayranlar, Urus gibi diğer Lamborghini ürünleriyle veya ısmarlama dergisi gibi yayınlarla ilgili yedi başka oynatma listesinin de keyfini çıkarabilir. Bize göre V12 çalma listesi fena değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!