Rimac Nevera, 412 km/s ile En Yüksek EV Hız Rekorunu Kırdı

Rimac Nevera, 412 km/s ile En Yüksek EV Hız Rekorunu Kırdı

Rimac Nevera, direksiyon başında test sürücüsü Miro Zrnčević ile pistte 412 km/s hıza ulaşarak dünyanın en hızlı seri üretim EV’si ünvanını kazandı. Bu, tamamen elektrikli güç ünitesine sahip yasal bir araç için inanılmaz bir başarı ve Rimac’ın performans açısından rakiplerinin ne kadar önünde olduğunu gösteriyor.

Rekor denemesi, Almanya’da bulunan ve 4 km uzunluğundaki iki düzlüğüyle ünlü Automotive Testing Papenburg oval pistinde gerçekleşti. Hiper otomobil, dengeyi sağlamak için yere basma kuvvetini uygun seviyelerde tutarken sürtünmeyi azaltan en yüksek hız moduna ayarlandı.

Nevera, düzlüğün bitiminden önce hedeflenen 412 km/s hıza ulaşmak için 250 km/s hızla eğimli virajdan çıktı. Rimac, rekor sürat Racelogic V-Box yüksek hassasiyetli GPS ölçüm cihazı tarafından tasdiklenmeden önce, C-Two prototipinin geliştirilmesi sırasında bu rekoru simüle etmişti.

Ayrıca bu rakam, Otomotiv Testi Papenburg’da kaydedilen en yüksek hızdı. Perspektif olarak ifade etmek gerekirse, yeni EV en yüksek hız rekoru, 2005 yılında 16 silindirli motor ve dört turbo ile çalışan Bugatti Veyron tarafından belirlenen 407 km/s değerinden fazla. Ancak 2019’da Bugatti Chiron Super Sport 300+ tarafından belirlenen ve akıllara durgunluk 490,48 km/s değerinden çok daha düşük. Şu anda en hızlı üretim araç için resmi rekor, karşıt yönlerde ortalama 474,8 km/s hıza ulaşan SSC Tuatara’ya ait.

Rimac’ın Baş Test ve Geliştirme Sürücüsü Miro Zrnčević, muhtemelen Nevera’yı dünyadaki herkesten daha iyi tanıyor. Başarılı rekor girişiminin ardından şunları söyledi: “Saatte 412 km veya 256 mil hızla seyahat etmek, ses hızının üçte biri oranında seyahat etmek demektir… İlk marştan itibaren Nevera’yı kullandım ve mükemmel hazırlanmış otomobili gördüm. Yani bugün gerçekten benim için duygusal bir an. En yüksek hız denemesi sırasında öğrendiğim en önemli şey, otomobilin ne kadar dengeli ve iyi ayarlanış olduğuydu – aerodinamik ve araç dinamiği ekiplerimizin harika bir iş çıkardığını doğruluyor.”

Nevera, rekor denemesine başlamadan önce bir Michelin teknisyeni tarafından kontrol edilen Michelin Cup 2R lastiklerle donatıldı. Lastikleri korumak için ayarlanan 352 km/s hız sınırlayıcının kaldırılması dışında müşteri araçlarına kıyasla herhangi bir değişiklik yapılmadı. Yine de Rimac, “Rimac ekibinin desteğiyle ve kontrollü koşullar altında özel müşteri etkinliklerinde” tüm Nevera’ların 412 km/s hıza ulaşılabileceğini söylüyor.

Hatırlatmak gerekirse Rimac Nevera, 120 kWh’lik bir pile bağlı, birleşik 1.887 hp (1.408 kW / 1.914 PS) güç ve 2.360 Nm tork üreten dörtlü elektrik motorlarıyla donatılmıştır. Rimac Nevera, EV’ler arasında en yüksek hız rekorunun sahibi olmasının yanı sıra, 2021’de 8.582 saniyelik çeyrek mili koşarak en hızlı hızlanan üretim aracı ünvanına da sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!