Mazda rotary motorlu spor otomobile startı verdi

Mazda rotary motorlu spor otomobile startı verdi

2024 Tokyo Otomobil Fuarı’nda konuşan Mazda Başkanı ve CEO’su Katsuhiro Moro, rotary motor geliştirme sorumluluğunu taşıyacak özel mühendis ekibinin 1 Şubat’ta kurulacağını duyurarak herkesi şaşırttı. Büyük haberi paylaşmadan önce, Mazda’nın çarpıcı Iconic SP konseptinin tanıtımından sonra gelen harika geri bildirimlerden dolayı minnettarlığını ifade etti.

Mazda, son rotary motorlu spor otomobili RX-8’i, yalnızca Japonya pazarına özel Spirit R’nin üretiminin sona erdiği yıl olan 2012’de üretmişti. Rotary motorun geliştirme ekibi 2018’e kadar dağıtılmamıştı. Geçtiğimiz yıl markanın crossover modeli MX-30’da menzil arttırmak için Rotary motor kullanılmıştı.

Moro, yüksek performanslı Coupe modelin hakkında hazırlıklarındaki şu sözlerle açıkladı: “Kompakt spor otomobil konsepti için aldığımız tüm destek ve teşviklerden dolayı çok mutluyum ve derinden etkilendim. Bu fırsatla hepinize teşekkür etmek isterim. Sizlerden gelen teşvikle, 1 Şubat’ta bir Rotary motor geliştirme ekibini oluşturuyoruz ve bu rüyaya bir adım daha yaklaşıyoruz.”

Mazda’nın üst düzey yöneticileri, yeni modelin 365 beygir gücü ve performans seviyesiyle Porsche 911’e rakip olabilecek bir otomobil olacağını iddia ediyor. 4.180 mm uzunluğunda, 1.850 mm genişliğinde ve 1.150 mm yüksekliğinde olan otomobil, 2.590 mm aks mesafesine ve 1.450 kg ağırlığına sahip olacak. Daha önce, Baş Tasarımcı Masashi Nakayama konseptin “kolayca MX-5 benzeri boyutlarına indirgenebileceğini” söyleyerek, bagaj alanlarının azaltılabileceğine atıfta bulunmuştu fakat Mazda, MX ve RX isimlerinden kaçınarak konsepti Iconip SP olarak adlandırdı. İçten yanmalı motorun sadece benzinle değil aynı zamanda hidrojen, biyoyakıtlar ve hatta sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ile çalışacak şekilde geliştirildiğini biliyoruz ancak tüm gelişmeler göz önüne alındığında, otomobilin 2026 yılından önce satışa sunulamayacağını tahmin edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!