NIO’nun amiral modeli ET9 tanıtıldı

NIO’nun amiral modeli ET9 tanıtıldı

Nio ET9, gelecek yıl Çin’de üretime geçecek ve 600 kW’ye kadar şarj hızları sunan 900 volt ultra hızlı bir mimari yapıya sahip olacak. Diğer Nio modelleri gibi, Çin’deki pil değiştirme istasyonlarını kullanabilecek. Bu otomobil, direksiyonu steer-by-wire aracılığıyla kontrol etme teknolojisine sahip olacak ve üç LIDAR tarayıcı ile daha yüksek seviyeli otonom sürüşü destekleyecek.

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio, belirttiği hedefi olan otomobilleri nihayetinde ABD’de satmak konusuna yakın görünmüyor ancak ülkesinde oldukça meşgul. Markanın en son modeli ET9 bayrağı, şimdi dokuz elektrikli modelden oluşan bir serinin tepesine dikiyor.

ET9, 900 volt ultra hızlı elektrik mimarisi ve steer-by-wire direksiyon özelliği gibi teknolojilerle dolu ancak aynı zamanda etkileyici bir görünüm de vaat ediyor. 5.325 mm uzunluğuyla, Nio, 3.250 mm gibi devasa aks aralığına oturuyor ve bu da EWB Bentley Bentayga’dan 70 mm daha uzun ancak yine aynı kıyasta 1620 mm’lik yüksekliği, onu Bentayga’dan 120 mm daha kısa yapıyor. Boyutuna rağmen, ET9’un oranları gerçek bir SUV yerine ekstra büyük bir crossover’ı andırıyor. Nio, bunu “landjet” tasarımı olarak tanımlıyor.

NIO ET9, iki motor aracılığıyla dört tekerlekten çekişe sahip. Önde daha küçük, 241 beygir gücünde asenkron bir motor ve arkada 456 beygir gücünde kalıcı magnet senkron motor bulunuyor, toplamda 697 beygir güç üretiyor. 120 kWh’lik pil 925 voltta çalışıyor, iddia edilen performans ve genel menzil verileri henüz açıklanmadı ancak NIO, optimal koşullarda sadece 5 dakikada ekstra 250 km menzil sağlayacak bir hızda şarj olabilme olanağının mümkün olacağını söylüyor. Nio, ayrıca Çin’de otomatik pil değişim istasyonları sunuyor; bu istasyonlarla bir pilin değiştirilmesi, tamamen şarj edilmiş bir pil ile beş dakikadan kısa sürede gerçekleştirilebiliyor.

Otomobil arka koltuk yolcularının öncelikleri etrafında tasarlanmış. Arka kısımdaki detaylar özel jetlerden esinlenilmiş. Geriye yatabilen iki koltuk ve uçak tarzı bir katlanabilir masa bulunuyor. Arka koltuklar, 11 adet motorlu perde ile kabindeki ışığı bir düğmeye dokunarak karartma imkanı sağlıyor, ayrıca bir gürültü engelleme sistemi bulunuyor. Yolcular bol miktarda dijital ekranın keyfini çıkarabilecek. Gösterge panelinde 15,6 inçlik bir merkezi dokunmatik ekran ve arka koltuklar için her biri için ön koltuklara asılmış 14,6 inçlik ekranlar bulunuyor. Arka koltukların arasında daha küçük bir 8,0 inçlik kontrol ekranı da mevcut.

ET9, üç adet LIDAR sistemiyle desteklenen daha yüksek seviye otonom sürüşü destekleyecek. Bu lidarlardan biri ileriye bakarken, diğer ikisi her bir yanı izliyor. Bu sistemleri çalıştırmak için kullanılan hesaplama gücü, dünyanın ilk 5 nanometrelik otomobil dereceli çipi olduğu iddia edilen Shenji NX9031’den geliyor. ET9 Çin’de ön satışa çıkarken, teslimatlar 2025’in ilk çeyreğinde başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!