Otomotivin Android’i mi doğuyor

Otomotivin Android’i mi doğuyor

Eğer teknoloji haberlerini uzaktan da olsa takip ediyorsanız, Foxconn’u illa ki duymuşsunuzdur. Tayvan merkezli şirket, dev bir fason elektronik üreticisi. İlk aklımıza gelen Apple için iPhone 12 üretiyor ve müşterileri arasında Huawei, Amazon, Microsoft, Intel, Nintendo ve Sega da bulunuyor.

Foxconn hakkında oldukça olumsuz haberleri de görmüş olabilirsiniz. Kötü çalışma koşulları, Çinli ve Tayvanlı işçilere yönelik ayrımcılık iddiaları ve intihar vakaları medyanın dikkatini çekmişti. Fakat şu an konumuz tabi ki bu değil.

MIH, Foxconn’un “elektrikli araçlar için yazılım ve donanım açık platformunun” adı. Proje de “şirketin büyüyen elektrikli otomobil girişiminde önemli bir adım” olarak nitelendiriliyor. Tıpkı Android gibi, platformun her türlü kullanıma ve geliştirmeye açık oluşu, otomobil üreticilerinin gövde stiline (sedan veya SUV) ve uygulamaya (ekonomik veya lüks otomobil) bağlı olarak küçük ayarlamalar yapmasına izin verecek. Elbette bu açıklık hem yazılım hem de donanım için de geçerli.

Elektrikli araç endüstrisinin Android sisteminin var olmasında kârdan başka daha önemli bir amacı da var. Tayvanlı şirket, elektrikli araçların kamuoyunda benimsenmesini hızlandırmayı planlıyor. Tıpkı Apple-Nokia-Blackberry savaşında Android sistemli akıllı telefonların çevremizde çoğalması gibi.

Foxconn’un bir diğer önemli hedefi de “2024 yılına kadar ticari bir katı hal bataryayı piyasaya sürmek.” Kendileri, MIH platformu için geliştirdiği katı hal batarya tasarımının “sıvı haldeki pillerle çalışan EV’lerin sıkıntılarına düşük maliyetli bir çözüm” olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!