Praga Bohema’nın üretimine başlandı

Praga Bohema’nın üretimine başlandı

1907’de kurulan Praga, 1940’ların sonuna kadar Avrupa’nın en büyük otomotiv firmalarından biriydi ancak çeşitli faktörlerden dolayı firma düşüşe geçti ve 60’lı yılların sonunda kapılarını kapadı. Dolayısıyla günümüzde birçok kişinin bu markayı bilmemesi veya duymamış olması doğal bir şey. Praga, 2010’larda küllerinden doğdu ve süperspor kategorisinde, fantastik tasarımlara sahip otomobiller üretmeye başladı.

Praga Bohema, 2022 yılında prototip olarak tanıtıldı ve 89 adet üretilecek otomobilin üretimine başlandı. İlk otomobil test sürüşü amacıyla montajdan çıktı ve Çek Cumhuriyeti’nin buzlu yollarında potansiyel müşterilere, Pirelli Trofeo R lastikleriyle ilk deneyimi yaşattı.

Nissan ve Praga arasında yapılan tedarik anlaşması neticesinde, Bohema GT-R’dan alınan 3.8 litrelik çift turbolu V6 motor kullanıyor. 982 kg ağırlığındaki otomobil 700 bg ve 725 Nm tork üreten motor sayesinde, 3.5 saniye altında 0-100 km/s hızlanmasını tamamlıyor ve 300 km/s üzerinde maksimum sürate sahip.

İlk teslimatlar, Avrupa’daki müşterilere 2024 ilkbaharındaki tanıtım sonrasında yapılmaya başlanacak. ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki müşterilere ise yıl sonunda teslimat yapılması planlanıyor. Çek Cumhuriyeti’ndeki Praga tesislerinde el yapımı üretilecek otomobilin fabrika çıkış fiyatı 1.35 milyon Euro olarak belirlenmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!