Senna’nın NSX’i satışa çıkıyor

Senna’nın NSX’i satışa çıkıyor

Fotoğraflardaki kırmızı Honda NSX bir zamanlar, üç kez Formula 1 dünya şampiyonu olan efsanevi  pilot Ayrton Senna’ya ait olan, Senna’nın onu yıkarken çekilmiş fotoğrafları hafızalarımıza kazınmış olan otomobil. 1991 yılında Portekiz’de trafiğe çıkan bu spor otomobil, İngiliz online otomobil alım ve satım web sitesi Auto Trader’da satışa çıktı.

Senna Portekiz’deyken sık sık bu NSX ile fotoğrafları çekilmiş ve otomobil 1992 yılında çıkan “Racing is in my Blood” adlı Senna filminde görünmüştü. Honda NSX, markanın o dönemde Ferrari modelleriyle rekabet edebilecek, bir süper otomobil yapma çabasının ilk örneğiydi. Koltukların arkasında, Senna’nın 1988’den 1993’e kadar McLaren Honda takımı için yarıştığı gibi ortaya yerleştirilmiş, 270 bg sunabilen 3.0 litrelik bir V6 motor ve manuel bir şanzıman bulunuyordu.

 

F1 efsanesi Ayrton Senna’nın Honda NSX’i satışa çıkarıldı ve mevcut sahibi otomobili 500,000 Sterlin’den listeledi. Senna bu otomobili 1991 yılında Portekiz’deki evine yerleştiğinde satın almıştı. Senna kırmızı NSX dışında, Brezilya’daki garajındaki siyah bir NSX’e ve menajeri Antonio Braga tarafından satın alınan başka bir siyah NSX’e daha sahipti. 2019’da Senna’nın trajik ölümünün 25. anma yılı kapsamında, kırmızı Honda NSX, Imola pistine götürüldü ve bir araya gelen Senna hayranları önünde Giancarlo Minardi tarafından kullanıldı.

Güncel olarak 39.100 mildeki Senna’nın Honda NSX’inin mevcut sahibi olan ve AutoTrader’da aracı satılığa çıkaran Robert McFagan konu ile ilgili şöyle konuştu : “İlk olarak 2013 yılında Portekiz Algarve’ye yaptığım bir seyahat sırasında otomobili satın aldım ve o zamandan beri aracın sahibiyim. İngiltere East Sussex’teki evimde gururla muhafaza ediyorum. Senna’nın kırmızı NSX’i, otomobilin gelişiminden sorumlu olan şahsına verildi. Senna Portekiz’deki konaklamaları sırasında NSX’i sık sık kullandı ve fotoğraflar çektirdi. Kendim de büyük bir Senna hayranı olduğumdan, Senna’nın NSX’ini elde edebildiğim için çok mutlu oldum. Bir motorsporları efsanesine ait en ünlü arabalardan birine sahip olmak gerçekten büyük bir zevkti ve Senna’nın arabasını kullanmanın heyecanı hiç geçmiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!