Elektrikli G-Class dört motora sahip

Elektrikli G-Class dört motora sahip

Otomobil dünyasının ikonik modellerinden olan G-Class tarihi boyunca, 4, 6, 8 ve 12 silindirli motorlara sahip olduktan sonra şimdi de tamamen elektrikli olarak piyasaya sunuldu. 2.nesil G-Class’ın makyajlanmasından sonra sunulan bu seçeneğin tekerleklere bağlı 4 elektrik motoru toplam 580 bg güç ve 1,165Nm tork üretiyor. Mercedes G580 with EQ Technology olarak adlandırılan bu model gövde olarak benzinli seçeneklerden farklı gözükmezken, tamamen farklı bir altyapıya sahip.

G580’in mevcut gücü, en üst model olan G63 AMG’den 2 bg ve 314 Nm daha fazla ve bu da onun G’nin en güçlü modeli ünvanını alması anlamına geliyor. Torkun limitsiz gücü sayesinde G580 tırmanma konusunda da benzersiz bir off-road kabiliyetine sahip olacak. 0/100 km/s’ye 4.6 saniyede ulaşabilen otomobilin son sürati 180 km/s ile sınırlandırılmış.

G550 ve G63, 70 cm derinlikteki sudan geçebilirken, G580 85 cm derinlikteki sudan geçebiliyor. Elektrikli G-Class, yan eğimlerde 35 dereceye kadar tırmanabiliyor ve akslar arasında neredeyse 25 cm’lik bir zemin açıklığı sunuyor. 32 derece yaklaşma açısı, 30,7 derece ayrılma açısı ve 20,3 derece devrilme açısı sayesinde engebeli arazilerdeki kabiliyeti oldukça yüksek. Standart G-Class gibi, 45 derece açıyla tırmanışa geçebiliyor.

 

Aracın off-road yetenekleri, iki kademeli şanzıman sayesinde düşük hız modundan “crawling/sürünme” moduna kadar değişebiliyor. Tork vektörü ve ayarlanabilir adaptif amortisörler sayesinde mümkün olan sanal diferansiyel kilidi de G580’e eklenmiş. Zorlu durumlardan çıkmak için dönüş yarıçapını önemli ölçüde azaltan bir G-Steering fonksiyonu da bu yeni otomobil de mevcut.

116 kWh’lık devasa bataryayı korumak için karbon ve güçlendirici materyallerle alt gövde koruması imal edilmiş. Menzil açıklanmazken, batarya 200 kW ile şarj edilecek ve otomobil hızlı şarj ile 32 dakika içinde %10’dan %80’e kadar şarj edilebilecek. Otomobilin Almanya başlangıç fiyatı 192,524 EUR olarak açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!