Koenigseeg kendine ait 0-400-0 km/s hızlanma rekorunu tazeledi

Koenigseeg kendine ait 0-400-0 km/s hızlanma rekorunu tazeledi

Koenigseeg, Pagani ve Bugatti. Hiper otomobiller üreten bu üç marka, rakamlar üzerinden birbirleriyle yarışmaya devam ediyorlar. Koenigseeg 2023 yılında seri üretimde olan bir otomobilin 0’dan 400 km/s hıza çıkıp sonrasında 400 km/s hızdan tekrar hareketsiz olarak 0 km/s hıza düşmesinde, 28.81 saniye ile bir dünya rekoruna imza atmıştı.

İsveçli otomobil üreticisi Koenigseeg rekor denemeleri test pilotları Markus Lundh tarafından kullanılan Jesko Absolut ile Örebro’da bulunan havalimanı pistinde gerçekleştirdi. Jesko Absolut, dünya üzerindeki en özel otomobillerden birisi ve E85 benzin ile çalışan 1600 bg’lik çift turbolu V8 motor, Koenigsegg tarafından geliştirilen ve ultra hızlı vites geçişlerine sahip 9 ileri  Light Speed Transmission (LST) adı verilen bir şanzıman ile birlikte çalışıyor.

Jesko Absolut daha önce Jesko tarafından kırılan 0-400-0 km/s zamanını 0.98 saniye geliştirerek, 27.83 saniye ile yeni bir rekor kırdı. Aynı zamanda Jesko Absolut hızlanma konusunda da, yine Jesko’ya ait 0-400 km/s hızlanma değerlerini 19.2 saniyeden 18.82 saniyeye geliştirdi. Daha önceki ve şimdiki rekorlar da, test pilotu Markus Lundh’u korumak amacıyla, otomobile ekstra roll bar takılarak elde edildi.

Markanın kurucusu Christian von Koenigsegg, bu etkileyici rekorlar hakkında mutlu gözükürken, eğer otomobile yeteri kadar boş alan bulunursa,  otomobilin 531 km/s hıza çıkabileceğini iddia etti.

https://www.youtube.com/watch?v=6xY_LQzTyus

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!