Bronco ailesinin en güçlüsü 400 hp’lik Bronco Raptor tanıtıldı

Bronco ailesinin en güçlüsü 400 hp’lik Bronco Raptor tanıtıldı

Bu, şimdi sunulan en güçlü sokak kanunu Bronco olan yeni 2022 Ford Bronco Raptor. Elbette, Blue Oval’in popüler Bronco dirilişine Baja’dan ilham alan resmi yorumu, kum tepelerine saldırmak için tasarlandığından, asfalt milleri ele almanın yanı sıra, her şey güç ve hız ile ilgili değil. Gezegendeki en zorlu bir günlük off-road yarışı olarak pazarlanan off-road disiplini Ultra-4 Racing serisinden ilham alan ilk SUV olduğu söyleniyor.

Yeni Bronco Raptor, standart dört kapılı modelden 25 cm daha geniştir ve bunun sıradan bir Bronco olmadığını hatırlatmak için bol miktarda görsel ipucuna sahiptir. Geliştirilmiş SUV’yi temel modelden anında ayırt edilmesini sağlayan benzersiz karoser ile kesinlikle ilgi çekici görünüyor. Bununla birlikte, Raptor ailesinin geri kalanında olduğu gibi, bu sadece bir süslemeden çok daha fazlası: Karoserin altında Raptor’a uygulanan kapsamlı bir iyileştirme listesi mevcut.

Raptor serisinin en son ürünü, grafit demir bloklu 3.0 litrelik bir V6 EcoBoost motor tarafından gücünü alıyor. Alüminyum bloklardan farklı olarak demir bloklar, genellikle bir ağırlık dezavantajına sahip olsalar bile, genellikle daha dayanıklılardır. Ford, resmi güç ve tork rakamlarını henüz açıklamasa da, 400 hp üzerini hedeflediğini söylüyor. Bu, 2,7 litrelik turboşarjlı V6 tarafından desteklenen mevcut en güçlü Bronco’nun 330 beygir gücünden çok daha fazla. Raptor’ın V6’sı, daha yüksek çöl sıcaklıklarına dayanacak şekilde tasarlanmış ara soğutma ve hava emme sistemleriyle destekleniyor.

Güç, F-150 Raptor ve Ranger Raptor’da bulunana benzer şekilde 10 vitesli bir şanzıman aracılığıyla yola aktarılıyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi, arazi keşifleri için yedi farklı “G.O.A.T” moduna sahip olacak. Turbo gecikme önleme sistemini etkinleştiren yeni bir Baja modu da otomobilde mevcut. Bronco Raptor ayrıca sessiz bir mod da dahil olmak üzere dört seçilebilir egzoz moduna sahip olacak.

Raptor ismini taşıyan herhangi bir şeyden bekleyeceğiniz gibi, Baja’dan ilham alan SUV’nin yürüyen aksamı üzerinde epey mesai harcanmış. Süspansiyon hareket mesafesini artıran yeni amortisör kuleleri ile çeviklik geliştirildi. Bunlara, Bronco Raptor’un önde 13 inç (33 cm) ve arkada 14 inç (35,5 cm) süspansiyon hareket mesafesi elde etmesini sağlayan yeni Ford Performance kontrol kolları yardımcı oluyor. Ayrıca daha büyük çaplı iç ve dış rot uçları da dahil. Yarı aktif FOX amortisörleri, her bir tekerleğin yüksekliğini saniyede yüzlerce kez izler.

Ayrıca, ön tampondan motorun arkasına, şanzımana ve aktarma kutusuna kadar alt tarafı koruyan ağır hizmet tipi koruma plakaları var. Bu arada şasi B sütunu çapraz bağlantısında ve C sütunundaki değişikliklerle, ana gövde içindeki toplam burulma direncinde yüzde 50’lik bir artış görülüyor.

2022 Raptor Bronco, Dana akslar ve iyileştirilmiş şaftlar dahil olmak üzere yarış seviyesindeki aktarma organları bileşenlerini kullanıyor. İz genişliği 21,8 cm genişletilirken, yerden yükseklik de standart Bronco’ya kıyasla 12 cm artırıldı. Bu yürüyen aksama, BF Goodrich’in fabrika çıkışı standart 37 inç arazi lastikleri takılmış. KO2 arazi lastiklerinin ABD’deki herhangi bir seri üretim SUV’sinde mevcut en büyüğü olduğu iddia ediliyor.

2022’de sınırlı sayıda üretilecek Bronco Raptor’ın üretiminin ilerleyen zamanlarda ne kadar yapılacağı belirtilmiyor. Ancak satışlar Mart ayında başlayacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!