MINI Elektromod İşine Giriyor: Klasikleri EV’lere Dönüştürecek

MINI Elektromod İşine Giriyor: Klasikleri EV’lere Dönüştürecek

Birçok otomobil üreticisi elektromod işine adım attı ve bunların en yenisi, Recharged projesiyle ilgili ayrıntıları açıklayan MINI oldu.

2018 New York Otomobil Fuarı’nda tanıtılan klasik bir MINI EV’ye verilen olumlu tepkinin ardından, şirketin Oxford Fabrikasında özel bir ekip çalışmaya başladı ve klasik MINI’leri daha büyük ölçekte EV’lere dönüştürmek için bir plan geliştirdi.

Şirket çok fazla ayrıntıya girmemiş olsa da, motorları 122 hp (90 kW) güç üreten bir elektrik motoruyla değiştirilecek klasik otomobillere “ikinci bir yaşam kazandırılabilir”. Bu yaşam, yaklaşık dokuz saniyelik bir 0-100 km/s süresine izin verecek kadar iyi.

Elektrikli motorun yanı sıra araçlar, yaklaşık 160 km’lik bir tahmini menzil sağlayan bir “yüksek voltajlı pil” ile donatılacak. Bu çok sürpriz olmasa da MINI, EV dönüşümünün araç sahiplerinin şehir merkezlerine trafik sıkışıklığı ücreti ödemeden seyahat etmelerini sağlayacağını kaydetti.

“Her aracın orijinal motoru işaretlenip depolandığından, gelecekteki bir değişim durumunda yeniden kullanılabilecek şekilde” dönüşümler tersine çevrilebilir. Ayrıca bir şarj portu ve motor sıcaklığını, menzili, hızı, seçilen vitesi gösteren retro esintili göstergelere sahip revize edilmiş bir gösterge panelinin eklenmesinin yanı sıra, dönüşümün otomobilin ikonik görünümünü değiştirmediğini de belirtmekte fayda var.

Dönüşümler Birleşik Krallık’ta gerçekleştirilecek ve MINI’nin Küresel Marka Yönetimi Başkanı Sebastian Beuchel, “MINI Recharged programının bir parçası olarak gelecekteki işbirliklerinin de planlandığını ve bu sayede tanınmış sanatçıların özel olarak tasarlanmış klasik MINI modelleri ile yaratıcılıklarını ifade etmelerini sağlıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!