Caterham tamamen elektrikli bir prototip tanıttı.

Caterham tamamen elektrikli bir prototip tanıttı.

Elektrikli otomobil dönüşümü tüm otomobil markalarını etkisi altına almış durumda. Pistte gazlamayı seven otomobil tutkunlarının yakından takip ettiği markalardan biri olan Caterham, tamamen elektrikli bir prototipin tanıtımını yaptı. Caterham, eğer tanıttığı prototipi seri üretime geçirirse dünyadaki en hafif tam elektrikli otomobil unvanını da ele geçirecek olabilir.

Tamamen elektrikli bir Caterham Seven… o gün belki de hiç gelmeyecek sanmıştık. Ama görünen o ki Caterham’da elektrikli otomobil dönüşümüne direnç göstermeyecek. İngiliz marka, tarihindeki ilk tam elektrikli otomobil prototipini kısa bir süre önce tanıttı. Aslında Caterham henüz bu tam elektrikli Seven’ı seri üretime alacağını açıklamadı. İngiliz otomobil medyası ise bu otomobilin seri üretimine geçeceğini tahmin etmiyor.

Gelin dünyanın en hafif elektrikli otomobili olabilecek otomobilin teknik özelliklerine bakalım. Tam elektrikli Caterham Seven, markanın ürettiği içten yanmalı modellerle kıyaslandığında sadece 70 kilogram daha ağır. Ancak markanın amiral gemisi olan Seven 485 ile denk bir performansa sahip. Caterham’ın geniş şasisi üzerine inşa edilen tam elektrikli Seven, 244 PS güç üreten bir elektrik motoruna sahip. Otomobilin 50.8 kWh’lik bataryası ise alışılmışın dışında, muhtemelen ağırlık dağılımı için otomobilin ön tarafına yakın olacak şekilde yerleştirilmiş. 0-100 hızlanmasını 4 saniyede tamamlayan elektrikli Caterham’ın son sürati ise 210 km/h olarak belirtilmiş. Bu otomobilin en dikkat çekici noktası ise tahmin edeceğiniz gibi ağırlığı. Caterham’ın açıklamasına göre tam elektrikli olan bu Caterham Seven 700 kilogramın altında bir ağırlığa sahip. Sınırlı kaymalı diferansiyel gibi özellikler de yine tam elektrikli Caterham Seven’da sunulan özellikler arasında yer alıyor.

Bu otomobilin seri üretime alınıp müşterilere sunulup sunulmayacağı hala belirsizliğini koruyor. Caterham CEO’su Bob Laishley’le göre 2030 sonrasında butik otomobil üreticilerine uygulanacak yasal mevzuatın nasıl olacağını hala net değil. Büyük ihtimalle Caterham içten yanmalı motorlar ile üretim yapmaya hukuksal düzenlemeler izin verdiği sürece devam edecek ancak bir gün içten yanmalı otomobiller tamamen yasaklanırsa, Caterham tam elektrikli bir otomobil üretebilir. Bu tanıtılan prototipte bunun en net örneklerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer siz de bir Caterham Seven 340R’a sahip olmak istiyorsanız, alttaki ilanımızı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!