Maserati, V8 motorunu tarihin tozlu raflarına kaldırıyor.

Maserati, V8 motorunu tarihin tozlu raflarına kaldırıyor.

Elektrikli otomobil dönüşümü geçtiğimiz her gün hatta her dakika daha da hızlanıyor. Regülatörlerin koyduğu emisyon kurallarına uymak zorunda olan otomobil üreticileri, isteyerek veya istemeyerek büyük hacimli, içten yanmalı motorlarına bir bir veda ediyor. Otomobil tutkunlarının hayallerini süsleyen atmosferik V12’ler ve V8’ler her geçen gün otomobil endüstrisinin dışında kalmaya ilerliyor.

Bu konuyla ilgili en son haber Maserati’den geldi. İtalyan üretici, artık V8’ine veda ettiğini açıkladı. Yapılan açıklamada Maserati’nin ana odağının artık tamamen elektrikli otomobil dönüşümü olduğu vurgulandı. Maserati ile Ferrari arasında yapılan motor tedariği anlaşması bu yıl sona erecek. Modellerinde Ferrari V8’leri kullanan Maserati’de kendisi yeni bir V8 motor geliştirmeyi günümüz şartlarında doğru bir hamle olarak görmemiş ve tüm yatırımlarını ve şirket odağını tamamen elektrikli otomobillere yönlendirmiş durumda.

Maserati önümüzdeki temmuz ayında son V8 otomobillerini Goodwood’ta tanıtacak. Tanıtılacak otomobiller tabii ki de yeni modeller olmayacak. Maserati, V8’ine yakışır bir veda edebilmek için Ghibli 334 Ultima ve Levante Ultima isimli edisyonları seçkin Maserati müşterilerine teslim edilecek ve müthiş sesiyle otomobil severler için adeta bir okestra olan Maserati V8’i artık yeni Maserati modellerinde yer almayacak.

Maserati, tamamen kendisinin geliştirip ürettiği ”Nettuno” isimli çift turbo V6’sını ise yeni jenerasyon Maserati modellerinde kullanmaya devam edecek. Tüm otoriteler tarafından çok beğenilen ”Nettuno” isimli motor MC20, Grecale ve Yeni GranTurismo’da kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!