DAKAR YORUMLU 911: MARSIEN

DAKAR YORUMLU 911: MARSIEN

Marc Philipp Gemballa GmbH’nin Paris-Dakar yarışını kazanan Porsche 959’dan ilham alarak hazırladığı otomobil nihayet karşımızda. Marsien isimli bu özel otomobil, 911 Turbo S’nin yüksek sürüşlü, dört tekerlekten çekişli, karbon gövdeli bir versiyonu.

Şirket, hafta başında tanıttığı ve yarısı çoktan satılmış olan bu ralliden ilham alan 911’lerden sadece 40 adet üretecek. “Marslı” kelimesinin Fransızcası olan isim için, şirketin otomobili test ettiği Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Al Faya çölünün kırmızı kumlarından esinlenilmiş.

Marc Philipp Gemballa, “Tamamen farklı bir evrendeymişiz gibi hissettik” diyor. “Fütüristik tasarım ve aracın arazi yetenekleri ile birlikte Mars’ta gibi göründüğümüz ve hissettiğimiz için, ilk projemiz için daha uygun bir isim düşünemedik.”

Otomobil 992 nesli 911 Turbo S’yi temel alıyor, ancak çift turbo altı silindirli motoru, ekstra 100 hp için Porsche uzmanlarından biri olan RUF’a gönderiliyor. Standart olarak Marsien 740 hp güç üretiyor ancak isteyen müşteriler, şirketten motorun 830 hp olmasını talep edebilir. Tork değeri 930 Nm olarak belirtilirken, gereken sürüş deneyimi için hafif bir Akrapovic egzoz sistemine yer verilmiş.

Bu güç, hafif karbon fiber gövde ve sekiz vitesli PDK şanzımanla birlikte otomobilin sadece 2,6 saniyede 100 km/s hıza ulaşmasına ve 330 km/s maksimum hıza ulaşmasına yardımcı oluyor. Tabi sadece yol lastikleri takılıyken. Bu önemli bir ayrım çünkü 911’lerin çoğundan farklı olarak Marsien sadece yol performansından ibaret değil. Yolda kullanım için Michelin Ultra Yüksek Performanslı lastikler gelirken ve arazi kullanımı için de All-Terrain lastikler sunuluyor.

Marc Philipp Gemballa GmbH, All-Terrain lastiklerden maksimum verimi alabilmek ve varlıklarını daha da anlamlı kılmak için KW Automotive ile birlikte çalışarak, bir düğmeye dokunarak süspansiyonu standart sürüş yüksekliğinden 250 mm’ye kadar yükseltebilen bir süspansiyon sistemi tasarladı.

Bu süspansiyon sistemi, sadece hidrolik amortisörlerden ibaret değil. Şirketler, süspansiyonu revize ederek, ön kısımda tamamen yeni bir çift salıncaklı kurulum sağladı, uzatılmış akslar için güçlendirilmiş Porsche Cayenne mafsalları kullanıldı ve yol ve arazi kullanımı için akıllı aktif amortisör kontrolüne sahip katı pistonlu amortisörler ekledi. Süspansiyon ve güç ünitesi yeni Çakıl, Çamur, Kum ve Kar modlarını da içerecek şekilde yeniden düzenlendi.

Yeni Marsien’inizi yolda çok fazla kullanacağınızı düşünmüyorsanız, Reiger Suspension’dan ralli ayarıyla gelen sabit sürüş yüksekliğine sahip süspansiyonu tercih edebilirsiniz. Her iki durumda da, arabanın altını hasardan korumak için alüminyum bir koruma plakasına ihtiyacınız olacaktır.

Gövde, çeşitli Porsche tasarım çalışmalarıyla ün kazanan Alan Derosier tarafından tasarlandı. Aracın sadece havalı görünmediğinden emin olmak için ekip ayrıca Le Mans, Formula E ve Formula 1 yarışlarından aerodinami geliştirme deneyimine sahip bir ekip olan KLK’nın yardımıyla yoğun hesaplamalı akışkanlar dinamiği analizi yaptı.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, gövdenin tamamı karbon fiberden üretilmiş ve bunu sergilemek için çıplak karbon gövde seçeneği var. Marc Philipp Gemballa GmbH, hayatınızda biraz daha renk istiyorsanız, her türlü müşteri talebini yerine getirebileceğini söylüyor. Burada gördüğünüz otomobil, seramik kaplama ile kaplanmış, metalik pullara sahip üç katmanlı inci beyazı boyaya sahip. Standart olarak bazı gövde bileşenleri (ön ayırıcı, yan kanatlar, yan aynalar, vb.) kontrast sağlamak için çıplak karbon hallerinde bırakılmış.

Son olarak, iç mekan da değişiklerden nasibini almış. Carrera GT’den ilham alan orta konsol karbon fiberden üretilmiş ve daha yüksekte konumlandırılmış. Ayrıca içine otomobilin üretim numarasının yer aldığı bir plaka yerleştirilmiş. GT tarzı kapı açma “ipleri”, karbon fiber yan marşpiyeller ve iç mekanın tamamında karbon aksanlara sahip. Şirketin logosuna sahip deri koltuklar da yer alırken alıcının özelliklerine göre özelleştirilebilir.

Marc Philipp Gemballa GmbH, yaptığı tüm işler için 911 Turbo S’e ek olarak 495.000 € talep ediyor. Milyarderler uzaya uçarken bu artık o kadar pahalı görünmese de neden bunlardan sadece 40 tane olacağını anlamaya başlıyoruz. Şirket, üretimin bu yıl içinde başlamasını bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vehicle added!
The vehicle is already in the wishlist!